قابلیت جدید امنیتی ویندوز 11 برنامه هایی را که از میکروفن و دوربین شما استفاده کرده اند را لیست میکند.

قابلیت جدید امنیتی ویندوز 11 برنامه هایی را که از میکروفن و دوربین شما استفاده کرده اند را لیست میکند.

مایکروسافت به تازگی یک قابلیت امنیتی جدید اضافه کرده است که به کاربران ویندوز 11 اجازه میدهد تا لیستی از تمام برنامه هایی که به تازگی به دستگاه ها و اطلاعات حساس آن ها دسترسی پیدا کرده اند که شامل دوربین، میکروفن و مخاطبان میشود را لیست کنند.

مایکروسافت به تازگی یک قابلیت امنیتی جدید اضافه کرده است که به کاربران ویندوز 11 اجازه میدهد تا لیستی از تمام برنامه هایی که به تازگی به دستگاه و اطلاعات حساس آن ها دسترسی پیدا کرده اند که شامل دوربین، میکروفن و مخاطبان میشود را لیست کنند.
در یکی از build های preview ویندوز 11 در ژوئن اضافه شد، اما اکنون میتواند توسط اینسایدر های ویندوز در کانال توسعه دهندگان تست شود.
در کنار از درخواست دسترسی به مخاطبان کاربران، قابلیت امنیتی جدید همچنین آمار برنامه هایی که به دیگر اطلاعات حساس مربوط به موقعیت جغرافیایی، تماس های تلفنی، پیام رسانی و اسکرین شات ها در آخرین هفته را در خود دارد.
لیست برنامه های کنجکاو از طریق برنامه تنظیمات ویندوز 11 موجود است، در قسمت Privacy & Security > App permissions به عنوان "Recent activity" در منوی دراپ-داون که همه ی دسته های برنامه های ردیابی شده را نمایش میدهد.
هنگامی که کلیک شود، به عنوان مثال یکی از برنامه هایی که بر روی سیستم شما نصب شده و به تازگی به اطلاعات و دستگاه های حساس دسترسی خواسته را نمایش میدهد.

قابلیت جدید ویندوز 11

در حالی که لیست شامل منابعی میشود که آخرین بار توسط برنامه مورد دسترسی قرار گرفته است، کلیک کردن بر روی هر موجودیت اطلاعات اضافی را نمایش نمیدهد.
بقیه اطلاعات میتوانند زمانی مفید باشد که در شرایطی به عنوان مثال، برنامه آلوده یا بدافزار بخواهند به مخاطب های شما دسترسی داشته باشند یا بخواهند ازطریق میکروفون یا دوربین جاسوسی کنند که این دیگر اطلاعات شامل مسیر فایل ها، اسم پروسس ها و آیدی پروسس ها میشود.

اگرچه هنوز مانده است تا مایکروسافت به صورت رسمی این قابلیت را در یک بلاگ اینسایدر ویندوز اعلام کند، توانایی جدید در چهارشنبه توسط David Weston، معاون مدیر مایکروسافت برای امنیت سیستم عامل و enterprise در یک توییت اعلام شد.
در آپریل، همچنین مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز 11 محافظت در مقابل فیشینگ را در برابر حملات فیشینگ به کمک Microsoft Defender SmartScreen سرویس ضد بدافزار و ضد فیشینگ ابری این شرکت، دریافت خواهد کرد.
یک قابلیت جدید که به صورت غیر رسمی Personal Data Encryption نام گذاری شده از فایل و دیتای کاربران هنگامی که لاگین نشده باشند توسط بلاک کردن دسترسی و محدود ساختن تا زمانی که از Windows Hello تصدیق شده باشد، محافظت خواهد کرد.
همچنین مایکروسافت در نظر دارد تا Credential Guard را به صورت پیش فرض فعال کند و محافظت بیشتر برای Local Security Authority (LSA) را در نسخه اداری ویندوز 11 در نظر بگیرد تا امنیت را در محیط اداری توسعه دهد.

منبع : www.bleepingcomputer.com