بیستمین سالروز تولد ویندوز محبوب XP

بیستمین سالروز تولد ویندوز محبوب XP

پشتیبانی از این سیستم عامل در انتهای 2014 به پایان رسید، اگرچه بسیاری مردم همچنان از این سیستم عامل نا امن استفاده میکنند.

پشتیبانی از این سیستم عامل در انتهای 2014 به پایان رسید، اگرچه بسیاری مردم همچنان از این سیستم عامل نا امن استفاده میکنند.

ویندوز XP در تاریخ 25 اکتبر 2001 ( سه آبان 1380 ) منتشر شد که به عنوان یکی از محبوب ترین سیستم های ویندوز به علت راحتی استفاده، بازدهی بالا و ثبات در نظر گرفته میشود.

امروزه، با وجود انتشار ویندوز 7، 8، 10 و 11 همچنان عده ای اندکی از افراد از این سیستم عامل استفاده میکنند.

این استفاده پیوسته نشان دهنده‌ی موفقیت این سیستم عامل است اما در عین حال نگرانی هایی بابت ضعف در مسائل امنیتی به وجود می آورد.

پایان پشتیبانی در 2014

پشتیبانی اصلی از ویندوز XP در تاریخ 14 آپریل 2009 ( 25 فروردین 1388 ) پایان یافت، با پشتیبانی اضافه برای 5 سال دیگر.

این به این معنی است که افرادی که هنوز از ویندوز XP استفاده میکنند 7.5 سال است که از مایکروسافت پشتیبانی دریافت نکرده اند که شامل تمام به روزرسانی های امنیتی و فیکس ها برای آسیب پذیری هایی که تاکنون کشف شده است میشود.

این زمان طولانی در تکنولوژی خیلی بیشتر از کافی است تا از نظر امنیتی مشکلات زیادی برای آسیب پذیری های پچ نشده ایجاد شود.

در حالی که مایکروسافت بصورت پیش انتقال بسیاری از آسیب پذیری های جدی در ویندوز XP همانند Eternal Blue و BlueKeep را رفع کرده است، بسیار آسیب پذیری های دیگری نیز وجود دارند که میتوانند توسط هکر ها استفاده شوند.

این باعث میشود که اتصال دستگاهی شامل ویندوز XP به اینترنت، حرکت پر ریسکی باشد و محققان امنیتی توصیه میکنند که از یک نسخه از سیستم عامل پشتیبانی شده استفاده کنند.

چرا بسیاری از مردم همچنان از XP استفاده میکنند؟

در حالی که Vista یک آزمایش به عنوان نسخه‌ی بتا به نظر میرسید، ویندوز 7 یک انتشار بسیار عالی بود که این قضیه در مورد ویندوز 10 هم صادق است. پس چرا بسیاری از سیستم عامل تاریخ انقضا گذشته استفاده میکنند؟

اولین دسته از سیستم هایی که همچنان از ویندوز XP استفاده میکنند به بخش دولتی تعلق دارند، که به کندی و تعلل در استفاده از تکنولوژی های جدید مشهور هستند.

برای بخش دولتی، بوروکراسی در تایید خرید لایسنس سیستم های جدید، به روزرسانی سخت افزار، و آموزش کل بخش دولتی بسیار هزینه بر و پیچیده است.

سازگاری نرم افزار 32 بیتی سفارشی هم یکی دیگر از دلایل اصلی برای مشاهده ویندوز XP در بسیاری از مکان ها مثل محیط های صنعتی، بیمارستان ها و ... است.

در بسیاری از شرایط، نسخه های جدید تر از نرم افزار های حیاتی وجود ندارد، یا شرکت ها مجبور هستند هزینه ی بسیاری برای پورت کردن آن ها برای سیستم عامل های جدید بپردازند.

سپس دسته بندی دیگر افرادی هستند که از سخت افزار های قدیمی استفاده میکنند که بسیار از ضعیف تر آن هستند تا بتوانند نسخه های جدید ویندوز را به صورت مناسب اجرا کنند، و آن ها دلایل کافی برای جایگزین کردن چیزی همچنان کار میکند (از نظر فنی) ندارند.

جا به جایی به لینوکس برای پشتیبانی بهتر و امنیت گزینه ای برای این افراد نیست، به سادگی به همین دلیل که ویندوز XP چیزی است که این افراد برای سال های بسیاری به آن عادت کرده اند.

و در این شرایط، همانند چیزی که ولادمیر پوتین در دو سال پیش اعلام کرده بود، بسیاری ویندوز XP را قابل اعتماد تر و امن تر از نسخه های جدید ویندوز در مقابل جاسوسی سایبری میدانند که اطلاعات بسیاری را به مایکروسافت ارسال میکند.

 

ویندوز xp

 

پس از اضافه کردن سرویس "Telemetry" جمع آوری اطلاعات توسط مایکروسافت در ویندوز 7، و همچنین غیر قابل اطمینان بودن Vista، بسیاری که از این منظر عملکرد سیستم عامل نگران شده بودند همچنان از XP استفاده میکردند.

چه تعداد دستگاه همچنان از ویندوز XP استفاده میکنند؟

مطابق StatCounter، درصد کسانی که از این سیستم عامل در سپتامبر 2021 استفاده میکردند در حدود 0.59% است، که عدد قابل توجهی با توجه به تعداد ویندوز های نصب شده به نظر میرسد.


ویندوز xp

همچنین پلتفرم NetMarketShare این نسبت را در حدود 0.29% میداند.

در یک مورد قابل توجه، در ارمنستان ویندوز XP محبوب ترین سیستم عامل است و استفاده از آن به 53.5% میرسد.

 

ویندوز xp

 

در حالی که سهم آن از بازار نسبتا پایین است، شرکت های بسیاری همچنان این نسخه legacy از سیستم عامل را استفاده میکنند.

با وجود تهدید های امنیتی و باج افزار ها که به صورت مداوم توسعه داده میشوند، استفاده از سیستم پشتیبانی نشده ریسک بزرگی برای شرکت ها است، بخصوص اگر از این سیستم ها در جا های حیاتی استفاده شود.

منبع : www.bleepingcomputer.com