گوگل کروم به زودی قابلیت بررسی بازدهی وبسایت ها را بصورت همزمان اضافه میکند.

گوگل کروم به زودی قابلیت بررسی بازدهی وبسایت ها را بصورت همزمان اضافه میکند.

مرورگر محبوب گوگل کروم در حال اضافه کردن قابلیت جدیدی برای بررسی بازدهی وبسایت ها در حین بازدید از آن ها است. در حال حاضر برای نسخه های معمول کروم افزونه ای ، و به نسخه های قناری گوگل کروم در داخل آن این ویژگی اضافه شده است.

گوگل کروم در حال افزودن HUD جدیدی است که میزان بازدهی سایتی شما مشاهده میکنید را نمایش میدهد.
در آپریل ، گوگل یک نمونه اولیه به نام Core Web Vitals معرفی کرد که میزان بازدهی سایت و معیار هایی را که برای یک تجربه لذت بخش جستجوی سایت لازم هستند را ثبت میکرد.
 
در حال حاضر معیار های Core Web Vital  که گوگل آن ها را اندازه میگرد عبارت است از : LCP, FID, CLS که در پایین شرح مختصری از آن ها آورده ایم : 
بزرگترین عنصر قابل مشاهده در مرورگر را اندازه میگیرد. برای ایجاد یک تجربه لذت بخش برای کاربر ، LCP باید در طول 2.5 ثانیه ورود به صفحه باز شود.
معیار زمانی که صفحه وب چقدر طول میکشد تا به اولین تعامل کاربر را با صفحه پاسخ دهد. برای یک تجربه ی خوب این زمان باید کمتر از صد میلی ثانیه باشد.
معیاری برای مقدار محتوای قابل مشاهده ای که در ViewPort جا به جا میشود و میزانی که این عناصر جا به جا میشوند. یک علت معمول وجود این معیار برای وقتی است که تبلیغات بر روی محتوا قرار میگیرند. برای یک تجربه ی لذت بخش باید مقدار این معیار کمتر از 0.1 باشد.
 
در می 2021 ، گوگل معیار های Core Web Vital را برای نمایش دادن نتیجه ی جتسجوی وبسایت ها بکار خواهد برد. برای کمک به کاربران گوگل تصمیم به انتشار افزونه ای به اسم Web Vital گرفته که بازدهی وبسایت ها را به کاربران نمایش میدهد.
 
اضافه شدن Web Vitals بعنوان قابلیت درونی :
 
در نسخه قناری گوگل کروم ، گوگل علاقه به افزونه بودن این ویژگی ندارد و در حال کار برروی آن است که به صورت real time در داخل مرورگر آن را اضافه کند. همینطور که در تصویر زیر میبینید این HUD در قسمت بالا سمت راست صفحه میزان بازدهی صفحه را نمایش میدهد.

گوگل کروم قناری
 
 

بعنوان بخشی از این قابلیت ، توسعه دهندگان کروم معیار دیگری نیز به نام Average Dropped Frame یا ADF اضافه کرده اند.

این معیار (ADF) یک مقدار برای smoothness بودن است که مقدار مصرف گرافیک و بازدهی رندر وبسایت را اندازه گیری میکند. هرچقدر ADF پایین تر باشد ، وبسایت smooth تر و استفاده از آن لذت بخش تر است.
 
هنوز جای زیادی برای پیشرفت در این قابلیت افزوده شده وجود دارد ، برای مثال نوشته های HUD آن بسیار کوچک است یا میتواند قسمت های مهمی از سایت را بپوشاند و به سادگی نمیتوان آن را غیر فعال کرد. در حال حاضر گوگل مشغول به کار بر روی این مشکلات (اول ، دومی) است.
 
گرچه بعد از اتمام مراحل توسعه این قابلیت برای توسعه دهندگانی که در تلاش اند تا بازدهی وبسایت خود را بالا ببرند یا رتبه سئو بهتری را از آن وبسایت خود کنند، بسیار مفید خواهد بود.
 
چگونه Benchmark کروم را فعال کنیم : 
برای استفاده از این قابلیت ابتدا نیاز است تا گوگل کروم نسخه قناری را دانلود کنید :
بعد از نصب
  1. در قسمت آدرس عبارت chrome://flags را وارد کنید.
  2. پس از اینکه experiment باز عبارت ‘HUD’ را سرچ کنید.
  3. وقتی که ‘Show performance metrics in HUD’ نمایش داده شد ، بر روی drop-down کلیک کنید سپس گزینه ی Enabled را کلیک کنید.
  4.  مرورگر را ببنید سپس دوباره باز کنید.

گوگل کروم قناری

وقتی که گوگل کروم ری استارت شد ، میتوانید HUD رو مشاهده کنید.