کمپانی QNAP توصیه به آپدیت و به روز رسانی فریم ور های کاربران جهت پیشگیری از دچار شدن به آلودگی جدید دارد.

باج افزار جدید Agelocker اخیرا اقدام به آلوده سازی سیستم های ذخیره سازی و بکاپ گیری اطلاعات QNAP NAS میکند.

 

باج افزار جدید Agelocker اخیرا اقدام به آلوده سازی سیستم های ذخیره سازی و بکاپ گیری اطلاعات QNAP NAS میکند.

شرکت تایوانی QNAP به مشتریان خود توصیه میکند تا فریم ور های سخت افزار خود و نرم افزار های داخل آن را به روز رسانی بکنند تا از ورود آلودگی و بخصوص باج افزار Agelocker جلوگیری کنند.

این باج افزار از ماه ژوئیه تاکنون فعال بوده است.

این باج افزار به نام Agelocker فعال است. الگوریتم این باج افزار یکی از کلید های رمزنگاری بسیار حرفه ای میباشد که رمزگشایی آن تقریبا غیرممکن میباشد و تنها از طریق پرداخت به باج گیر میتوانید آن را باز کنید.

تکنیک هایی همچون brute-forcing کلید رمزگشایی یا شناسایی نقاط ضعف آنان در پروسه ی آن در مقابل باج افزار AGE تاثیری ندارند.

غیرممکن بودن رمزگشایی این فایل ها بدون پرداخت مبلغ درخواستی به کلاه برداران دلیلی است که میبایست حتما و به طور یقین با به روز رسانی کردن سیستم های اطلاعات NAS QNAP از آنان محافظت کنند.

هفته ی گذشته، QNAP اعلام کرد که دو منبع اصلی که از طریق آن باج افزار AGE وارد میشود را مشخص کرده است. اولین منبع، نسخه ی فریم ور QNAP میباشد که به QTS معروف است و دومین مورد یکی از نرم افزار های پیش فرض وندور میباشد که نام آن Photostation میباشد.

تحقیقات اولیه نشان داده است که نقصی در این سیستم عامل نیست که پیش از آن وندور پچ یا افزونه ی امنیتی برای آن ارائه نکرده باشد.

تیم تحقیقات و پشتیبانی امنیتی QNAP شواهدی را پیدا کرده است که نشان میدهد این باج افزار از طریق نسخه های به روز رسانی نشده و قدیمی تر همچون photo station نفوذ میکند.

بدین ترتیب کمپانی در اطلاعیه ای سریع و حیاتی توصیه به آپدیت و بروز رسانی سیستم ها کرده است.
پیش از این، کمپانی به کاربران در اوایل سال جاری توصیه کرده بود که اقدام به آپدیت فریم ور ها کنند چرا که باج افزاری دیگر به نام Ech0raix نیز این سیستم عامل را هدف قرار داده بود.

منبع: https://www.zdnet.com