چگونه از قابلیت جدید ویندوز 10 برای خالی کردن فضای هارد استفاده کنیم

ویندوز همیشه به کاربران اجازه داده است تا فضای اشغال شده ی هارد را با خالی کردن فایل های موقت، محتوای پوشه های دانلود مرتب کنند. با ویندوز 10، مایکروسافت شرایط را برای کاربران راحت تر کرده است و نام این قابلیت جدید Storage Sense میباشد.

این ویژگی به صورت خودکار فایل های غیر ضروری و فایل های سطل آشغال را نیز پاکسازی و حذف میکند.

چگونه از قابلیت Storage Sense استفاده کنیم

برای شروع از استفاده از این مورد، به بخش Settings app و سپس به بخش storage بروید. پایین تر این ویژگی را به گزینه ی on تغییر دهید، به محض فعال سازی، این ویژگی شروع به کار میکند.

Storage Sense

اکنون، شما تنها میبایست بر روی گزینه ی  Configure storage sense or run it now کلیک بکنید تا تنظیمات را مشاهده کنید.

صفحه ی تنظیمات و پیکر بندی بسیار ساده میباشد و گزینه های زیادی برای تغییر ندارید.

به طور مثال، شما قابلیت های زیر را دارید:

- هر روز

 - هر هفته

- هر ماه

- زمانی که فضای هارد کم باشد ( پیش فرض)

 

Storage Sense

شما میتوانید گزینه ی Recycle bin و  پوشه ی دانلود ها را فعال کنید پس از آن، هر 30 روز به طور متناوب فایل های موجود در سطل آشغال ویندوز و پوشه ی دانلود خالی میشوند.

شما نیز میتوانید از گزینه ی Locally available cloud content در این صفحه استفاده کنید تا فایل های استفاده نشده را که در OneDrive نیز ذخیره شده اند پاک کنید.

برای استفاده از این قابلیت بایستی زیر قسمت Content will become online-only if not opened for more than مقدار روز هایی که میخواهید یک فایل پس از استفاده نشدن یا باز نشدن پاک شود را وارد کنید. این صرفا شامل فایل هایی میشود که با ابزار OneDrive یکسان هستند.

OneDrive

به عنوان مثال، میتوانید جوری این قابلیت را تنظیم کنید که هر هفته اجرا شود.

Storage Sense locally available

این گزینه این امکان را برای شما فراهم میکند که هفته ای یکبار اجرا شود، به صورت خودکار فایل هایی که در 14 روز گذشته استفاده نشدند را شناسایی میکند.

همانطور که میبینید، این ویژگی یک راه بسیار آسان برای حذف فایل های غیر ضروری و اضافی به شما میدهد تا فضای سیستم را خالی کند. این مسئله بخصوص برای درایور های C کم حجم که به صورت SSD هستند، کارآمد میباشند.

منبع: www.bleepingcomputer.com