چگونگی راه اندازی پلتفرم مجازی سازی Hyper-V در ویندوز 10

چگونگی راه اندازی پلتفرم مجازی سازی Hyper-V در ویندوز 10

هایپر وی یک نرم افزار مختص به ماشین های مجازی میباشد که در نسخه های ویندوز 10 سازمانی، حرفه ای و ویندوز سرور موجود میباشد که به شما اجازه میدهد چند سیستم عامل را به طور همزمان از یک ویندوز اجرا کنید.

جهت استفاده از هایپر وی، میبایست قابلیت مجازی سازی را در وهله ی اول در بایوس سیستم فعال کرده باشید و سپس یکی از نسخه های سازمانی، حرفه ای یا سرور را داشته باشید. اگر از فعال بودن قابلیت مجازی سازی در بایوس خود اطمینان ندارید میتوانید از راهکار ذیل برای نصب هایپر وی استفاده کنید و متوجه خواهید شد که ویندوز اجازه ی نصب را به شما نخواهد داد. راهکار چگونگی فعال سازی مجازی سازی پردازش گر میتواند در این مقاله خوانده شود. به صورت پیش فرض، هایپر وی بر روی ویندوز فعال نیست و برای استفاده از آن بایستی از قسمت قابلیت های ویندوز در کنترل پنل نصب شود. برای اینکار در قسمت فهرست شروع دسکتاپ کلمه ی Hyper-v را جستجو کنید، پس از آن نتیجه ی جستجو نوشته ی Turn windows features on or off را همانند تصویر نمایان میکند:

Start Menu to Open Windows Features

بر روی گزینه ی turn on windows features on or off کلیک کنید تا پنل آن باز شود. اکنون به سمت پایین بروید تا گزینه ی Hyper-v به چشم بخورد. سپس روی علامت مثبت کنار آن کلیک کنید تا قابلیت های بیشتر این گزینه را به شما نشان دهد.

Install Hyper-V

اکنون دو قسمت خالی را علامت بزنید Hyper-V Management Tools و Hyper-V Platform تا انتخاب شوند.

اگر ویندوز به شما اجازه انتخاب این گزینه را ندهد و پیامی چون هایپر وی نصب نمیشود را نمایان کند بدین معناست که پردازش گر شما قابلیت های مجازی سازی را ندارد در نتیجه بایستی راه کاری که بالا گفته شد را انجام دهید و از طریق بایوس این قابلیت را فعال کنید.

به محض اینکه دو گزینه را فعال کردید ویندوز شروع به نصب هایپر وی خواهد کرد.

Installing Hyper-V

وقتی نصب هایپر وی به اتمام رسید، ویندوز از شما میخواهد که یکبار آن را ریستارت تا سرویس های پلتفرم فعال شوند.

پس از ریستارت، روی گزینه ی استارت کلیک میکنید و نوشته ی Hyper-V را تایپ میکنید و بایستی یک گزینه به نام Hyper-V Manager را مشاهده کنید.

Start Menu with Hyper-V Manager

پس از کلیک بر روی این گزینه، با باز شدن صفحه ی جدیدی میتوانید ماشین مجازی راه اندازی نمایید.

 

منبع: www.bleepingcomputer.com