مواظب ایمیل های جعلی انقضای آنتی ویروس باشید

مواظب ایمیل های جعلی انقضای آنتی ویروس باشید

مهاجمان و هکران در حال ارسال ایمیل های جعلی هستند که ادعا دارند لایسنس آنتی ویروس سیستم یا سازمان آنان منقضی شده است و آنان را ترغیب میکنند تا محصول امنیتی خود را تمدید کنند و از این راه بتوانند کلاه برداری کنند.

تمام سازمان های قانونی و مرجع محصولات و راهکار های امنیتی دستور العمل های مشخصی را برای تمدید محصولات امنیتی خود دارند تا مشتریان فریب ایمیل های کلاه برداری یا اسپم را نخورند.

ایمیل های جعلی اذعان دارند که آنتی ویروس شما منقضی شده است

طی هفته ی گذشته، مشخص شد که ایمیل های اسپم ارسال شده برای بسیاری از کاربران عنوان میکند که آنتی ویروس مکافی و سایمنتک آنان در حال اکسپایر میباشد و میبایست آن را از طریق درگاه این جاعلین تمدید کنند.

این مسئله زمانی مشخص شد که دو کارشناس امنیتی این ایمیل را دریافت کرده بودند و یکی از آنان در حال فریب خورد جهت تهیه لایسنس از این کلاه برداران بوده است.

این ایمیل جعلی با عنوان هایی مشابه " WARNING: Anti-Virus Can Expire " Sun, 26 Apr 2020" شروع میشود که شامل یک لینک دیگر است که میگوید امنیت شما امروز منقضی میشود.

وقتی بر روی لینک کلیک میکنید کاربر به فضایی منتهی میشود که یک کوکی ترکینگ بر روی مرورگر ساخته میشود و کاربر به صفحه ای منتهی میشود که در آنجا بخشی برای خرید و تمدید آنتی ویروس خود را میبیند.

Affiliate scam: From email to purchase page

وقتی یک قربانی محصول را خریداری میکند. کلاه بردار سود 20 درصدی از فروش کل محصول را دریافت میکند و طبیعتا ارقام بزرگتر سود بیشتری برای آنان دارند.

چگونه قربانی این ایمیل ها نشویم؟

اکثر محصولات امنیتی و آنتی ویروس ها در صورت نزدیک شدن به زمان انقضا به کاربران و مصرف کنندگان خود هشدار یا اعلانی را از طریق خود نرم افزار اعلام میکنند ولی برخی از سازمان ها نیز ایمیل هایی را به عنوان یادآوری درباره ی منقضی شدن لایسنس نیز ارسال میکنند.
اکثر ایمیل های جعلی به صورت کمپین میباشند و به تعداد بسیار زیادی ایمیل به صورت تصادفی ارسال میکنند بدون اینکه بدانند حتی کاربر از آنتی ویروس استفاده میکند یا خیر، پس قدم اول این است که شما از ذکر نام و اشاره ی ایمیل به آنتی ویروس خود مطمئن باشید.

اگر آنتی ویروس بر روی سیستم خود دارید میتوانید اینکار را از طریق باز کردن نرم افزار (نسخه ی خانگی) و بررسی اعتبار محصول چک کنید. اگر از نسخه ی سازمانی برای مجموعه ی خود استفاده میکنید از طریق پنل مدیریت تحت وب آنتی ویروس میتوانید این مسئله را بررسی کنید.
اگر در حال تمام شدن است، میبایست از طریق خود نرم افزار اقدام به تمدید کنید یا از طریق وب سایت خود آنتی ویروس و یا نماینده مربوطه اینکار را انجام دهید.

منبع: https://www.bleepingcomputer.com