گوگل کروم امنیت مربوط به کوکی ها را در نسخه ی جدید افزایش میدهد

گوگل در حال توسعه ی کنترل کاربران بر روی کوکی های موجود در مرورگر کروم میباشد که این امکان را به شما میدهد که یک اینترفیس و رابطه ی کاربری بهبود یافته تر با قابلیت های بیشتر و اطلاعات بیشتر را داشته باشید.

این قابلیت آزمایشی در نسخه ی اندروید 82 این مرورگر وجود دارد و دو گزینه ی دیگر برای مدیریت کوکی های مرورگر را اضافه میکند.

در پیکر بندی جدید تنظیمات کروم شما میتوانید وجود کوکی های غیره و اضافی را نیز حتی بلوک کنید. این مورد به شما هشدار میدهد در صورتی که محدودیت ها را اعمال میکنید ممکن است برخی سایت ها برای شما به درستی بالا نیایند.

قابلیت جدید کوکی چهار قابلیت کنترل را نشان میدهد چرا که در نسخه ی قبلی دو گزینه وجود داشت و این مسئله محدودیت هایی را نیز به همراه داشت.

کوکی چیست؟ 
کوکی ها فایل هایی هستند که توسط وب سایت هایی که شما بازدید میکنید، ساخته میشوند. وب سایت ها از آن برای یاداوری تنظیمات مربوط به شما استفاده میکنند. کوکی های متفرقه توسط سایت های دیگر تولید میشوند، این سایت ها شامل برخی محتوا ها همچون تصاویر یا تبلیغات هستند که شما در صفحات مختلف ممکن است مشاهده کنید.

یکی از قابلیت  هایی که در دسترس خواهد بود این است که وقتی این قابلیت فعال شود میتواند مانع از خواندن و ذخیره ی کوکی ها در حالت مخفیانه ی مرورگر (Incognito) شود.
یک صفحه ی مرورگر در قابلیت اینکوگنیتو با یک حالت بدون کوکی و تنظیمات قبلی باز میشود ولی وقتی سایتی را مشاهده میکنید به صورت خودکار اضافه میشوند. این مسئله تاثیری بر روی حالت عادی مرورگر ندارد و به محض بستن تب، پاک میشوند.
گزینه ی دیگر به شما اجازه میدهد تمامی کوکی ها را بلوک کنید، این گزینه ای نیست که ما توصیه کنیم چرا که ممکن است بسیاری از وب سایت ها برای شما نمایان نشوند.

با این حال شما میتوانید برخی از وب سایت های دلخواه خود را همچنان به عنوان استثنا اضافه نمایید.
قابلیتی که چهار گزینه را فعال میکند به نام: فعالسازی کوکی های پیشرفته در قابلیت UI میباشد. میتوانید در بخش Chrome://flags این قابلیت را مشاهده کنید.


منبع: www.bleepingcomputer.com