ویندوز 10 ایکس چیست و چه تفاوتی دارد؟

ویندوز 10 ایکس یک ویرایش جدید از ویندوز 10 میباشد که برای دستگاه های دو صفحه ای همچون مایکروسافت سرفس تهیه شده است ولی بیش از این ها حرفی برای گفتن دارد چرا که یک سیستم عامل کاملا نوین است که به احتمال زیاد روزی برای همه ی دستگاه ها منتشر شود.

ویندوز 10 ایکس از نرم افزار های ویندوز پشتیبانی میکند

مایکروسافت در جشنواره Surface در سال 2019 اعلام کرد که ویندوز 10 ایکس از طیف وسیعی از نرم افزار های ویندوز پشتیبانی میکند. رایج ترین نرم افزار های دسکتاپ نیز بر روی این نسخه همانند نسخه های پیشین به خوبی کار میکنند.

این یک سیستم عامل منحصر به فرد و مجزا نیست و لزوما رنج متفاوتی از نرم افزار ها را ندارد چرا که به نظر میرسه هسته و مرکزیت این سیستم عامل ویندوز باشد.

ویندوز 10 ایکس نیز نرم افزار های مرسوم ویندوز را نیز بدون مشکل اجرا میکند ولی در فضایی جداگانه این فرایند انجام میشود.

تمامی نرم افزار های مربوط به win32 در یک فضای یکسان و ترکیبی اجرا میشوند. آنان از محیطی که وظیفه ی پردازش هسته ی ویندوز و فرایند های ویندوز را دارند جدا هستند این مسئله باعث میشود مشکلات کرش شدن و موارد امنیتی به وجود نیاید. توسعه دهندگان نرم افزار همچنین نیازی به ایجاد تغییر ندارند چرا که فرایند در هر دو یکسان است.

Containers on Windows 10X

برخی محدودیت ها نیز هستند که به همراه این محیط ساده می آیند. زمانی که یک نرم افزار در بک گراند صفحه باز است، آیکون های سیستم، ماژول های فایل اکسپلورر، نرم افزار های استارت آپ ویندوز و قابلیت global hooks برای مانور روی موس و کیبورد محدود است.

به روز رسانی سریع تر، عمر باتری بیشتر و امنیت بالاتر

به لطف قابلیت Read-Only سیستم عامل، ویندوز این قابلیت را دارد که به روز رسانی های سیستم عامل را دانلود کند و آن را به یک سیستم جدیدتر پس از ارتقا تبدیل کند. مایکروسافت میگوید کمتر از 90 ثانیه زمان لازم است تا یک به روز رسانی حجیم بار گذاری شود.

ایزوله کردن نرم افزار ها در محیطی جداگانه نیز به عمر باتری کمک میکند چرا که محیط این نرم افزار ها از سیستم عامل و بقیه محیط های سیستم جدا میباشد و مایکروسافت قادر به کنترل دسترسی های آنان همچون مدیریت بهتر نرم افزار های اجرایی در پس زمینه و جلوگیری از اجرای نرم افزار های استارت آپ جهت کند نشدن سیستم میباشد.

در نهایت، امنیت به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. نرم افزار هایی که شما نصب میکنید به هیچ عنوان با فایل های سیستمی شما سرو کار ندارند. این مسئله محافظت را برابر بد افزار هایی همچون Rootkit ها افزایش میدهد و همچنین کرش ها کاهش پیدا میکنند.

بهینه سازی برای دستگاه های دو صفحه ای

Windows 10X in Microsoft's new emulator

ویندوز 10 ایکس یک طراحی جالب و بهینه شده برای رابطه ی کاربری خود در دستگاه های دو صفحه ای در نظر گرفته است.

این احتمال وجود دارد که ویندوز 10 ایکس در آینده ای نزدیک برای کامپیوتر های خانگی رایج نیز عرضه شود.

ترفند های دو-صفحه

Microsoft's Surface Neo device with its keyboard attached and the Wunderbar visible.

وقتی یک نرم افزار را اجرا میکنید، در یک طرف دیگر دستگاه اجرا میشود، به عبارتی شبیه قابلیت ویندوز 10 اسنپ میباشد. نرم افزار ها بر روی یک صفحه باز میشوند (یا بخشی از یک صفحه). شما میتوانید صفحه ی نرم افزار را به وسط صفحه بکشید و سپس آن را رها کنید. مایکروسافت میگوید این عمل نه فقط رزولوشن را تغییر میدهد بلکه اینترفیس نرم افزار را نیز بهینه سازی میکند.

ویندوز 10 ایکس و دستگاه های دو صفحه ای اکنون عرضه نمیشوند. مایکروسافت اعلام کرده است یکسال پس از رو نمایی  Surface Neo خواهد بود تا برنامه نویسان و توسعه دهندگان وقت کافی برای بهینه سازی نرم افزار هایشان برای این پلتفرم داشته باشند.