ایالات متحده هواوی را متهم به سرقت اسرار تجاری و اخاذی کرد

ایالات متحده هواوی را متهم به سرقت اسرار تجاری و اخاذی کرد

وزارت دادگستری ایالات متحده، هواوی و دو شرکت تابعه ایالات متحده را برای سرقت اسرار تجاری و نقض قانون RICO ایالات متحده متهم کرد.

 

متهمان موجود در کیفرخواست، بزرگترین تولید کننده تجهیزات ارتباطات در جهان و چهار شرکت تابعه رسمی و غیر رسمی می باشند: شرکت Huawei Device Co.Ltd، شرکت Huawei USA، شرکت Futurewei Technologies Inc و شرکت Skycom.

مدیر عامل هواوی Wanzhou Meng نیز به عنوان متهم معرفی شده است. وی پیش از این به همراه هواوی و دو شرکت وابسته ی Huawei USA و Skycom به کلاه برداری مالی، پولشویی، توطئه ی فریب آمریکا، مانع شدن از عدالت و نقض تحریم ها در 13 پرونده کیفرخواست که در ژانویه 2019 منتشر شد متهم گردید.

اتهامات جدید موجود در این کیفرخواست جدید مربوط به تلاش های چندین ساله این شرکت برای سرقت اختراع از شش شرکت فناوری آمریکایی است.

طی این مدت، ظاهراً اتهام هواوی و شرکتهای تابعه آن در ایالات متحده و چین، شامل سوء استفاده از قانون کپی رایت و اسرار تجاری می باشد ولی محدود به راهنمای روترهای اینترنت و سورس کدهای منبع نمی باشد و همچنین آنتن ها و تکنولوژی تست رباتها هم شامل می شود.

مطبوعات می گویند: روش های سوء استفاده ی ادعا شده شامل انعقاد قراردادهای محرمانه با صاحبان اختراع و سپس نقض شرایط توافق نامه ها با سوء استفاده از اختراع به منظور استفاده تجاری، استخدام کارکنان از دیگر کمپانی ها و هدایت آنها به سوء استفاده از کارفرمایان سابق خود و استفاده از نمایندگانی مانند اساتیدی که در موسسات تحقیقی مشغول به کار هستند تا فناوری های جدید را برای متهمان به دست آورند.

به عنوان بخشی از این اتهام، گفته می شود که ظاهراً هواوی سیاستی را ایجاد کرده است که به کارمندانی که اطلاعات محرمانه ارزشمندی از رقبا به دست آورند، پاداش مالی بدهد.

طبق گفته DoJ، هواوی و شرکتهای تابعه آن که قادر بودند به اختراع هایی که عمومی نشده اند دست پیدا کنند، این امکان را برای این شرکت چینی فراهم می کردند تا به طور قابل توجهی هزینه های تحقیق و توسعه خود را کاهش دهد.

وی افزود: کیفرخواست صادر شده شامل ادعاهای جدیدی درباره هوآوی و مشارکت شرکتهای تابعه آن در پروژه های تجاری و فناوری در کشورهایی است که تحریم های ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و یا سازمان ملل مانند ایران و کره شمالی را شامل می شوند و همچنین تلاش های این شرکت برای پنهان کردن کامل این مشارکت ها.

گفته می شود هواوی به دلیل حمل تجهیزات و ارائه خدمات توسط یک رابط محلی به کشورهای تحریم شده تحریم های اعمال شده را نقض کرده است.

منبع: BleepingComputer.com