شرکت کسپرسکی متهم به جاسوسی از سازمان های دولتی

دولت فدرال آمریکا در روز چهارشنبه دستوری جهت حذف محصولات کسپرسکی از سازمان های دولتی را صادر کرد. لابراتوری کسپرسکی توسط سازمان FBI زیر ذره بین است که سعی دارد لینک و ارتباطی بین این سازمان امنیتی با سازمان اطلاعات روسیه پیدا کند.

نگرانی ها در رابطه با محصول کسپرسکی که در سازمان های بسیاری در ایالات متحده ی آمریکا استفاده میشود مبحث جدیدی نمیباشد. سازمان FBI سعی بر کشف این مسئله دارد که آیا مالکان و مدیران این شرکت روسی با سازمان اطلاعات و ارتش روسیه ارتباط دارند یا خیر. بر اساس اظهارات و گزارشات جدید FBI، احتمال وجود بک دور در نرم افزار های امنیتی و آنتی ویروس کسپرسکی وجود دارد که مرتبط به سازمان اطلاعات و جاسوسی روسیه میباشد. گرچه لابراتوری کسپرسکی این مسائل را رد میکند.

مقامات رسمی، اطلاعات دریافتی خود از این محصول امنیتی روسیه ای را در اختیار عموم یا خبرگزاری ها نمیگذارند. در عوض در روز چهارشنبه، الین سی. دوک (Elaine c. Duke) مدیر اجرایی امنیت کشور به سازمان های فدرال دستور داد تا طرح های خود را جهت حذف آنتی ویروس کسپرسکی در کمتر از 90 روز ارائه دهند.

گزارشات روز چهارشنبه حاکی از آن است که محصولات امنیتی کسپرسکی در ساختار های امنیتی و بین المللی ایالات متحده دست برده است.

به نظر میرسد که کسب و کار سازمان کسپرسکی در ایالات متحده شامل تلفات جاسوسی بسیاری شده است. همچنین اعلام شده است که این هفته آرایی جهت بن شدن کسپرسکی در سازمان های دولتی آمریکایی انجام میشود.

کسپرسکی یکی از بزرگترین سازمان ها در زمینه ی ارائه امنیت شبکه و فضای سایبری میباشد و توسط سازمان های امنیتی و اطلاعات اقدام به طراحی نرم افزار های امنیتی چون آنتی ویروس و ضد ویروس های مدیریتی میکند. این سازمان توسط آقای ایگون وی. کسپرسکی تاسیس شده است که در دوران تحصیل خود در مدرسه ای که توسط جاسوس های روسی و سازمان اطلاعات روسیه اداره میشد به تحصیل پرداخته است. وی پیش از تاسیس کمپانی کسپرسکی در سال 1997، اقدام به توسعه و نوشتن نرم افزار های متعددی برای ارتش شوروی کرده بود. وی تاکید دارد که نه تنها وی بلکه کمپانی امنیتی خود هیچ ارتباطی با سرویس های نظامی و امنیتی دولت روسیه ندارند.

اکنون علی رغم رد ادعاها، وجود مقر و مرکزیت اصلی این سازمان امنیتی در روسیه به مدت سالیان سال باعث ایجاد شک و شبهه های بسیار در طی این سالها شده است. مقامات رسمی فدرال به سازمان های خصوصی نیز هشدار داده اند که از محصولات کسپرسکی استفاده نکنند.

بر اساس اظهارات مجلس سنا که در ماه مه برگزار شد، تعدادی از مقامات امنیتی رسمی که از سازمان های CIA و FBI گردهم آمدند نیز با پاسخ نه به محصولات کسپرسکی بر روی سیستم های سازمان های خود پیش آمدند.

با این حال، محصولات کسپرسکی در سازمان های دولتی بسیاری استفاده میشود، به خصوص محصولات آنتی ویروس این شرکت که از محبوبیت بالایی برخوردار است.

محصولات کسپرسکی توسط سازمان ها و بسیاری از شهروندان امریکایی استفاده میشود. بنا بر گزارشات کمپانی بیش از 400 میلیون کاربر در سراسر دنیا از این محصول استفاده میکنند.