هجوم باج افزار به دانشگاه مستریچت، تمامی سیستم ها را دچار مشکل کرده است

یک باج افزار ناشناس تعداد بسیاری از سیستم های دانشگاه هلندی را دچار مشکل کرده است

Ransomware Hits Maastricht University, All Systems Taken Down

دانشگاه UM اعلام کرد که تقریبا تمام سیستم های ویندوز دانشگاه توسط  باج افزار در روز 23 دسامبر رمزنگاری شده است. دانشگاه UM دانشگاهی در هلند میباشد که بیش از 18 هزار دانشجو، 4.400 کارمند و 70 هزار فارغ تحصیل دارد. همچنین این دانشگاه جزو 500 دانشگاه برتر در جهان در دو سال گذشته بوده است.

این اتفاق در روز 23 دسامبر که روز کریسمس و عید مسیحیان بود اتفاق افتاده است.  به گفته ی کارشناسان تمامی ویندوز های مجموعه تحت تاثیر قرار گرفته اند و استفاده از سرویس ایمیل بسیار دشوار شده است.

همچنان مشخص نیست که اطلاعات حساس و علمی نیز توسط مهاجمان نیز آلوده شده اند چرا که کارکرد این باج افزار ناشناخته است.

تمامی سیستم ها به صورت موقت از دسترس خارج میشوند

طی یک به روز رسانی که امروز منتشر شد، اذعان شده است که تمامی سیستم های دانشگاه جهت موازین امنیتی و تحقیقات بیشتر از دسترس خارج شده اند.

طبق گفته ی مسئولین دانشگاه، جهت امنیت بیشتر، دانشگاه موقتا تمامی سیستم های خود را به صورت آفلاین درآورده است. همه افراد دست به دست هم داده اند تا هرچه سریع دانشجویان و کارمندان به سیستم هایشان دسترسی داشته باشند.

گرچه، با توجه به این مسئله که تعداد زیادی از سیستم ها دچار چالش شده اند، بازیابی این تعداد سیستم زمان بسیار زیادی میبرد و هنوز زمان دقیقی ارائه نشده است.

در حال حاضر، کارکنان شبکه و آی تی این دانشگاه در حال کار برای بازیابی و تعمیر سیستم های  آلوده هستند و همچنین در حال تحقیق و تجسس میباشند. این حمله ی سایبری نیز به مقامات قانونی هلند نیز اطلاع داده شده است.

اکنون تمرکز اصلی بر روی این است که اطمینان حاصل شود که سیستم های دانشگاه در حملات سایبری آتی محافظت شوند.

منبع: www.bleepingcomputer.com