نرم افزار مخصوص سلفی مخفیانه صدای اطراف را ضبط میکند

نرم افزار مخصوص سلفی مخفیانه صدای اطراف را ضبط میکند

دو نرم افزار سلفی با بیش از 1.5 میلیون نصب در گوگل استور با استراق سمع توسط تلفن همراه کاربر میپردازند

برخی از نرم افزار های اندروید در گوگل پلی دارای قابلیتی هستند که به صورت مخفیانه و بدون اجازه ی کاربر صدای محیط را ضبط میکنند. این نرم افزار ها در قالب برنامه های سلفی فیلتر دار هستند که بیش از 1.5 میلیون بار نصب فعال داشته اند.

فعالیت اصلی این دو نرم افزار صرفا به جاسوسی کاربران محدود نمیشود بلکه صرفا بر روی تبلیغاتی میباشد که روی تمام صفحه ی دستگاه نمایان میشود.

دسترسی های خطرناک

نرم افزار Sun Pro Beauty Camera که بیش از یک میلیون نصب داشته است و همچنین Funny Sweet Beauty که بیش از 500 هزار نصب بر روی تلفن های همراه اندروید داشته اند از شناخته شده ترین ها بودند.


جدا از دسترسی های رایجی که هر نرم افزار دیگری برای دوربین نیاز دارد، دسترسی های دیگری نیز بودند که نگران کننده بودند.

در میان آنان دسترسی System_alert_window است که اجازه میدهد محتوای دلخواه را بپوشانید. این میتواند باعث شود که کاربران ترغیب به تایپ اطلاعات حساسی همچون اطلاعات کاربری یا جزییات بانکی شوند.

بر اساس روال برنامه نویسی اندروید این قابلیت برای تعداد بسیار کم و محدودی از نرم افزار ها جایز است.

یک دسترسی نگران کننده ی دیگر Record_Audio میباشد که دیگر نیازی به توضیح خاصی در رابطه با مقاصد آن نیست. اگرچه پروسه ی ضبط بدون اطلاع به کاربر شروع به کار میکند.

این دسترسی به نرم افزار اجازه میدهد تا صدا را با استفاده از میکروفون دستگاه انجام بدهد که طبعا باعث به خطر افتادن حریم شخصی خواهد شد.

معمولا بر روی دستگاه های اندروید نیز تنها یکبار برای دسترسی از کاربر اجازه میگیرند و برای دفعات بعدی نرم افزار معمولا دیگر اجازه ای را پس از اجرا نمایان نمیکند.

فعالیت Adware

به محض اجرای نرم افزار، هر دو اپلیکیشن یک میان بر میسازند و سپس از لیست نرم افزار های صفحه اصلی خود را حذف میکنند. این مسئله باعث میشود که تکرر عمل بر روی دستگاه باقی بماند تا جایی که کاربران میبایست از بخش روت دستگاه اقدام به حذف بعضی از قسمت ها بکنند.

سریعترین راه برای حذف این نرم افزار این است که میان بر آن را از فهرست نرم افزار ها به بخش حذف بکشید. اما این مورد تنها باعث میشود که ایکون میان بر آن حذف شود.

ریستارت دستگاه نیز تاثیر در کنار زدن تبلیغات بر روی صفحه ی شما ندارد و بستن آنان بسیار سخت میباشد.

در تاریخ 11 سپتامبر هر دو نرم افزار به سمت گوگل گزارش شدند و از استور رسمی اندروید نیز حذف شدند. اگرچه آنان همچنان به کسب درآمد و به خطر انداختن حریم شخصی کاربرانی که آن را دارند ادامه میدهند.

توصیه میشود که از وجود این نرم افزار ها در تنظیمات اندروید اطمینان حاصل فرمایید و در صورت مشاهده سریعا آنان را حذف کنید.

 

www.bleepingcomputer.com