آموزش تنظیمات مربوط به نتورک در ساختار VMware vSphere - بخش سوم

آموزش تنظیمات مربوط به نتورک در ساختار VMware vSphere  - بخش سوم

Route base on IP hash:

این حالت نیاز به راه اندازی Ether Channel بر روی سوییچ های سیسکو دارد. این روش دقیقاً بر اساس وزن کار می کند. این روش میزان Load بر روی Uplink ها را یکسان می کند. LACP فقط در سوییچ های VDS موجود می باشد.

این روش IP مبدا و مقصد را میبیند و بر اساس آن تصمیم می گیرد که از کدام Uplink باید استفاده شود.

نمونه کامندهای راه اندازی Ether Channel برای vlan 100:

Interface port-channel1

Switchport

Switchport access vlan 100

No ip address

!

Interface GigibitEthernet1/1

Switchport

Switchport access vlan 100

Switchport mode access

No ip address

Channel-group 1 mode on

!

Failover

این دسته می گوید که همیشه یک لینک کار کند و به محض از کار افتادن آن، لینک Standby جای آن را بگیرد. این گروه اصلاً جزء متدهای load balance محسوب نمیشود و جزء متدهای Redundancy محسوب می شود.

گزینه Use explicit failover order جزء این دسته می باشد.

Use explicit failover order:

هر کارت شبکه ای که در قسمت Active adapter باشد ترافیک Uplink از آن میگذرد. کارت شبکه ای که در قسمت Standby adapter قرار می گیرد به محض اینکه کارت شبکه Active از کار بیفتد جایگزین آن می شود و کارت شبکه ای که در قسمت Unused adapter قرار بگیرد، استفاده نمی شود.

Network failover detection

Link Status only:

چراغهایی که روی سوئیچ و سمت کامپیوتر روشن و خاموش می شود توسط یک سیگنال به نام Carrier signal ایجاد می شود و زمانیکه ما کابل را قطع می کنیم این Carrier signal است که متوجه می شود کابل قطع شده است. گزینه Link status only از Carrier signal برای چک کردن وضعیت قطع و وصل بودن لینک استفاده میکند، به عبارت بهتر ارتباط VMnic را با پورتهای فیزیکی روی سوئیچ فیزیکی چک میکند و اگر قطع باشد، وضعیت unplug گزارش می دهد.

Beacon probing:

به معنای فانوس دریایی می باشد و دائماً قطعی و وصلی کل شبکه را چک میکند. به این صورت که یک packet وجود دارد به اسم prob که سایز آن 62 بایت هستش و هر یک ثانیه یکبار در کل ساختار شبکه می چرخد. اگر این packet برود ولی برنگردد، تشخیص می دهد که در شبکه یک اختلالی به وجود آمده است و یک آلارم می دهد. این روش مشکل را حل نمی کند و فقط گزارش می دهد.

Beacon probing با Ether Channel سازگاری ندارد.

این روش بر روی شبکه load میاندازد. به جای این ما می توانیم از سیستم مانیتورینگ حرفه ای استفاده کنیم. این روش نیاز به حداقل 3 سوئیچ فیزیکی، 2 کارت شبکه و 2 لینک و همچنین نیاز به سوئیچ های سیسکو دارد.

Notify Switches:

هرگونه تغییری در Vnic ها و vSwitch ها اتفاق بیوفتد، به صورت پیش فرض این تغییرات به سوئیچ فیزیکی اطلاع داده میشود تا Table MAC و Lookup سوئیچ به روز شود، اگر گزینه Notify switch بر روی Yes تنظیم شود تغییرات سریعتر به سوئیچ فیزیکی اطلاع داده می شود و Interrupt رخ نمی دهد، ولی اگر بر روی No باشد تغییرات با تاخیر به سوئیچ فیزیکی اطلاع داده میشود.

Failback: اگر قسمت Load balancing را بر روی Use explicit failover order تنظیم کرده باشیم، یک کارت شبکه در قسمت Active و یکی در قسمت Standby خواهیم داشت. زمانیکه کارت شبکه Active قطع شود، کارت شبکه Standby جایگزین آن خواهد شد. حال اگر Active رفع نقص شود و دوباره به مدار برگردد، کارت شبکه Standby که چندی پیش Active شده بود دوباره بر سر جایش که Standby است بر خواهد گشت.

حال اگر Failback بر روی No باشد، در صورتیکه کارت شبکه Active رفع نقص شود در همان حالت Standby باقی خواهد ماند.

Health check: تست های مربوط به Vlan و MTU و NIC Teaming را به صورت اتوماتیک انجام میدهد و ارورهای آن را گزارش می دهد. برای فعال کردن آن باید بر روی VDS کلیک راست کنیم و از گزینه Settings بر روی Edit Health Check کلیک کنید.

حال در پنجره باز شده هر دو گزینه Vlan and MTU و Teaming and failover را Enable کنید.

این گزینه Load ترافیکی میاندازد و باید در مواقع ضروری آن را فعال کرد.

اعمال تغییرات گروهی بر روی DPGها:

برای این کار بر روی VDS راست کلیک کنید و از گزینه Distributed Port Group بر روی Manage Distributed Port Groups کلیک کنید.

حال پالیسی مورد نظرتون که می خواهید روی همه DPG ها اعمال شود را انتخاب کنید.

در صفحه بعد با کلیک بر روی Select distributed port groups پورت گروپ های مورد نظر را برای اعمال تغییرات انتخاب کنید.

پس از انتخاب DGP های مورد نظرتون بر روی Next کلیک کنید و در صفحه بعد تغییرات مربوط به پالیسی که انتخاب کردید را انجام دهید و Finish را بزنید.

اگر بخواهیم VMها را از سوییچ VSS به سوییچ VDS منتقل کنیم، به روش زیر عمل می کنیم:

1- ابتدا همه VMها را بر روی سوییچ VSS با نام یکسان می بریم.

2- بر روی VDS کلیک راست کنید و بر روی گزینه Migrate VM to Another Network کلیک کنید.

3- سپس Source و Destination را انتخاب کنید.

4- سپس VMهایی را که می خواهیم از یک PG به DPG جا به جا کنیم را انتخاب کنیم.

عکس این قضیه نیز امکان پذیر هست، یعنی VDS به VSS