آموزش فعال کردن مجازی سازی CPU در BIOS کامپیوتر

آموزش فعال کردن مجازی سازی CPU در BIOS کامپیوتر

مجازی سازی CPU یک ویژگی سخت افزاری است که در کلیه پردازنده های فعلی AMD و Intel وجود دارد که به یک واحد پردازنده اجازه می دهد طوری عمل کند که گویی چندین پردازنده شخصی است. هم چنین به سیستم عامل اجازه می دهد تا موثرتر از توان CPU استفاده کند که باعث بهبود سرعت می گردد.

این ویژگی برای بسیاری از نرم افزارهای ماشین مجازی نیز مورد نیاز است و برای اجرای صحیح لازم است که فعال شود.
بسته به تولید کننده CPU، مجازی سازی CPU با نام های مختلفی انجام می شود. برای CPU های Intel، این ویژگی را Intel Virtualization Technology یا Intel VT می نامند و برای CPU های AMD آن را AMD-V می نامند. صرف نظر از نامگذاری ها، به طور کلی تکنولوژی مجازی سازی ویژگی ها و مزایای مشابهی را برای سیستم عامل ارائه می دهد.
متأسفانه، در بسیاری از موارد مجازی سازی CPU به طور پیش فرض در BIOS غیرفعال بوده و برای استفاده سیستم عامل از ویژگی، باید فعال شود.
این آموزش راهنمایی کلی در مورد نحوه فعال کردن مجازی سازی در کامپیوتر شما ارائه می دهد. از آنجا که کامپیوترهای مختلف از سازندگان مختلف BIOS استفاده می کنند، دستورالعمل خاصی برای تمامی کامپیوترها وجود ندارد. آموزش زیر شما را قادر می سازد مجازی سازی را در مادربرد MSI انجام دهید.
برای فعال کردن مجازی سازی، ابتدا کامپیوتر خود را ریست کنید و به محض شروع، بر روی کلیدهای F2 و Del روی صفحه کلید خود کلیک کنید. یکی از این کلیدها معمولاً شما را به صفحه BIOS سوق می دهد که مطابق شکل زیر است:

 
ابتدا باید از طریق کلید F7 وارد Advanced Mode شوید که می توانید تنظیمات مختلف را در BIOS شروع کنید. لطفاً هیچ تنظیماتی را تغییر ندهید ، مگر اینکه دقیقاً بدانید که آنها چه کاری انجام می دهند.
 
برای انجام این کار، مطابق تصویر بالا بر روی دکمه Advanced در بالای صفحه کلیک می کنیم. برای انجام این کار، مطابق تصویر بالا بر روی دکمه Advanced در بالای صفحه کلیک می کنیم. منوی Advanced مطابق تصویر زیر نشان داده شده است.

 
از آنجاییکه مجازی سازی یکی از ویژگی های CPU است، مطابق فلش قرمز بالا وارد صفحه پیکربندی CPU می شویم. مطابق شکل زیر، در BIOS گزینه با فناوری Intel Virtualization (Intel Virtualization Technology) نشان داده شده است و باید روی Enabled تنظیم شود.

 
 
پس از فعال کردن مجازی سازی CPU، روی گزینه Exit کلیک کنید. سپس به صفحه ای برده می شوید که باید هرگونه تغییر را ذخیره کنید.
 
در صفحه فوق گزینه Save Changes & Reset را انتخاب کنید تا تغییراتی که در BIOS ایجاد کرده اید ذخیره شود. همچنین باعث می شود کامپیوتر شما مجدداً ریست شود و بوت شود. اکنون مجازی سازی CPU فعال شده است و سیستم عامل شما می تواند به درستی نرم افزار ماشین مجازی یا سایر نرم افزاری را که به آن متکی است اجرا کند.

 

منبع: www.bleepingcomputer.com