چگونگی راه اندازی یک شبکه محلی (LAN)

 چگونگی راه اندازی یک شبکه محلی (LAN)

یک شبکه LAN یا شبکه محلی، شباهت زیادی به اینترنت دارد، با این تفاوت که بسیار کوچکتر است. به این معناست که فقط شامل چند دستگاه است که همه به یکدیگر متصل هستند. شما ممکن است یک LAN را بخواهید تا بتوانید فایل ها را به اشتراک بگذارید، عکس ها و موسیقی را به کامپیوترهای دیگر بفرستید و به راحتی به چاپگر متصل شوید.

 در اینجا راه اندازی یک LAN ساده در خانه برای تازه کارها آموزش داده شده است.

 
1.      تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه:
·         سوئیچ یا روتر شبکه
·         یک کابل اترنت، به علاوه کابل اضافی برای هر وسیله ای که می خواهید از طریق کابل متصل شود.
·         یک کامپیوتر
·         تمام دستگاه های دیگر مجموعه شما
 
اگر می خواهید شبکه محلی خود را به اینترنت متصل کنید، همچنین باید:
·         یک کانکشن broadband
·         یک روتر
·         یک مودم (اگر در روتر شما ساخته نشده باشد)
 
ابتدا با وصل کردن سوئیچ یا روتر شبکه خود و تعویض آن شروع کنید.
2.      روش متصل کردن اولین کامپیوتر:
اولین کاری که باید انجام دهید این است که سوئیچ یا روتر خود را تنظیم کنید. این کار را با اتصال آن به یک کامپیوتر از طریق کابل اترنت انجام دهید.
 
·         در یک ویندوز: 
یک راه آسان و ساده برای تنظیم خودکار سوئیچ یا روتر شبکه برای اولین بار باید صفحه 'Set up a network' بالا می آید. اگر صفحه ذکر شده ظاهر نشد یا قبلا از این روتر استفاده کرده اید، بهNetwork and Sharing Centre  درcontrol panel  رفته و Set up a new connection or network'' را انتخاب کنید. سپس از طریق مراحل انجام می شود.
 
·         در Mac: برای پیدا کردن تمام تنظیمات مورد نیاز برای راه اندازی یک شبکه جدید به System Preferences، سپس Network، Built-In Ethernet و Advanced بروید. 
 
 
3.      تنظیم کردن : Wi-Fi
اگر می خواهید دستگاه های متصل به شبکه خود را به صورت بی سیم متصل نمایید، بهترین انتخاب برای گوشی های هوشمند، تبلت ها، رسانه های جریان و غیره، شما نیاز به تنظیم Wi-Fi دارید. البته اگر فقط می خواهید برای اتصال به شبکه از طریق کابل اترنت، اقدام کنید، این مرحله را رد کنید. اما باید مطمئن شوید که Wi-Fi شما به اندازه کافی امن است.
روتر یا سوئیچ شبکه شما یک SSID پیش فرض (نام شبکه شما)، رمز عبور Wi-Fi و اطلاعات ورود به سیستم را فراهم می کند. برای حفظ امنیت بهتر است همه اینها را تغییر دهید. با استفاده از اطلاعات ورود به روتر خود وارد شوید - بسته به روتر و ارائه دهنده تان، باید این کار را از طریق یک مرورگر وب یا از طریق تنظیمات شبکه همانطور که در بالا ذکر شد، در کامپیوتر خود انجام دهید.
·         SSID خود به یک نام سفارشی تغییر دهید تا آن را از شبکه های همسایگان خود متمایز کنید. 
·         رمز عبور Wi-Fi خود را به چیزی منحصر بفرد، ترجیحا شامل حروف کوچک، حروف بزرگ، اعداد و نمادها تغییر دهید. 
·         هم چنین رمز عبور ورود به روتر را به صورت منحصر به فرد و متفاوت از رمز عبور Wi-Fi تغییر دهید. 
·         سپس پیشرفته ترین تکنولوژی امنیتی را که در حال حاضر WPA2 انتخاب کنید. 
ممکن است لازم باشد کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود.
 
4. اتصال به اینترنت دستگاه ها
ایده شبکه LAN اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر است. اما اگر می خواهید که دستگاه ها به اینترنت دسترسی داشته باشند، نیاز است که آن را تنظیم کنید.
شما نیاز به یک روتر کار و کانکشن broadband دارید که قادر به تنظیم کردن روتر باشد.
از سوی دیگر، اگر شما یک روتر جدید و یا اتصال به اینترنت را راه اندازی کرده اید، باید از دستورالعمل هایی که توسط ارائه کننده broadband یا سازنده روتر ارائه شده است، پیروی کنید.
در هر صورت، شما باید روتر و مودم خود را با استفاده از پورت WAN روتر به خط اصلی تلفن خانگی خود وصل کنید.
 
5. متصل کردن بقیه دستگاه ها
پس از اینکه دستگاه های خود را از طریق Wi-Fi یا Ethernet با شبکه محلی وصل نمودید، زمان آن فرا رسیده است که همه چیز را به آن وصل کنید. این موارد شامل کامپیوترهای دیگر، لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند، تبلت ها، کنسول های بازی و هر چیزی که ممکن است نیاز به دریافت آنلاین داشته باشد.
 
 
برای اتصال از طریق Wi-Fi، Wi-Fi را در دستگاه خود روشن کنید و شبکه خانگی خود را از لیست انتخاب کنید.SSID  خود را که مشاهده نمودید رمز عبور ایمن جدید خود را وارد کنید.
اتصال از طریق کابل اترنت بسیار ساده تر بوده به ان صورت که، فقط یک سر به سوئیچ شبکه یا روتر و سر دیگر را به دستگاه خود وصل کنید.
برای اتصال مواردی شامل چاپگر، اسکنر، بلندگو، دستگاه ذخیره سازی و ... آنها به طور مستقیم به روتر وصل کنید یا با استفاده از کابل اترنت و یاWi-Fi  استفاده نمایید.
برای افزودن چاپگر شبکه، به «Devices and printers» بروید، روی «Add a printer» کلیک کنید، سپس دستورالعملهای روی صفحه را دنبال کنید.
 
6. به اشتراک گذاری
یکی از زیبایی های شبکه LAN این است که شما می توانید منابعی مانند دستگاه ها، فایل ها و رسانه ها را به اشتراک بگذارید. این اشتراک گذاری با استفاده از کامپیوترهای شخصی دارای ویندوز، به آسانی با ایجاد یک Homegroup تنظیم می شود.
به Control Panel ، سپسNetwork and Internet ، سپس Homegroup بروید وCreate a homegroup  را انتخاب کنید. ویندوز شما را به صفحهhomegroup setup  هدایت می کند و به شما یک رمز عبور را می دهد که سایر دستگاه ها برای اتصال به آن نیاز دارند. همچنین می توانید حساب کاربری فردی را در LAN جدید خود ایجاد کنید.
 
 
بخشی از راه اندازی homegroup  شامل جمع آوری انواع فایلهایی است که میخواهید به اشتراک بگذارید، اما راههای زیادی برای به اشتراک گذاشتن در شبکه وجود دارد:
  • بر روی یک فایل یا پوشه مورد نظر کلیک راست کنید و گزینه '…Share with'  را انتخاب کنید و انتخاب کنید که چه کسی میخواهید آن را به اشتراک بگذارید. 
  • آن را در File Explorer انتخاب کنید و به تب 'Share' بروید.
  • فایل ها را به پوشه های عمومی مانند Music Public یا Public Pictures  انتقال دهید و Public Folder Sharing را فعال کنید.
  • در یک Mac، به System preferences بروید، سپس گزینه Sharing preferences را انتخاب کنید و تیک کادر  'File Sharing'  را علامت بزنید. برای اشتراک گذاری فایل ها در پوشه عمومی روی  'Add' کلیک کنید.
  • یک دستگاه ذخیره سازی مانند یک هارد دیسک را به پورت USB سوئیچ شبکه یا روتر خود وصل کنید و آن را با کل شبکه در 'file sharing' به اشتراک بگذارید.
  • در بخشGeneral settings  ، LAN sync را در حساب Dropbox خود فعال کنید و به کاربران خود دسترسی به شبکه بدهید.
 
منبع: https://www.broadbandchoices.co.uk/how-to/how-to-set-up-a-local-area-network