نحوه راه اندازی ویندوز در حالت Safe Mode

نحوه راه اندازی ویندوز در حالت Safe Mode

Safe Mode روشی برای بوت کردن سیستم عامل ویندوز، به منظور اجرای ویندوز در حالت ادمین و عیب یابی بر روی نصب برنامه ها می باشد.

مقدمه
هنگامی که Safe Mode را بوت می کنید حداقل نرم افزارهای مورد نیاز برای کارکرد سیستم عامل را بارگیری می کند. Safe Mode یک درایور ویدئوی اولیه را بارگذاری می کند، بنابراین برنامه های شما ممکن است متفاوت از حالت طبیعی باشند.برای Win98 / ME، XP، Vista و Windows 7 دو روش بوت شدن بهSafe Mode  وجود دارد، در حالی که 95 و 2000 تنها دارای یک حالت هستند. در این مقاله ما این روش ها را فقط برای ویندوز 7 و 8 و 10 به صورت زیر توصیف می کنیم:
F8 -  با فشار دادن کلید F8 درست زمانی که ویندوز استارت می شود، معمولا درست بعد از اینکه بوق کامپیوتر را هنگام راه اندازی مجدد می شنوید، به یک منو هدایت می شوید که در آن می توانید حالت Safe Mode را بوت کنید.
System Configuration Utility - شما می توانید از ابزار System Configuration Utility یا MSCONFIG موجود در Windows 98، ME، XP، Windows Vista و Windows 7 برای راه اندازی ویندوز در حالت Safe Mode استفاده کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگر شما مشکوک به آلودگی باج افزار شده اید، نباید کامپیوتر خود را مجبور به راه اندازی Safe Mode با استفاده ازSystem Configuration Utility  کنید، بدلیل اینکه باج افزار ممکن است کلید هایی را برای راه اندازی Safe Mode خراب کنند. 
 
ویندوز 7
با استفاده از روش F8 :
1. کامپیوتر خود را ریست کنید.
2. وقتی کامپیوتر شروع می شود، سخت افزار های کامپیوتر لیست می شود. هنگامی که این اطلاعات را می بینید، کلید F8 را به طور مکرر فشار دهید تا زمانی که صفحه Advanced Boot Options نمایش داده شود، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.
 
 
 
شکل 1. صفحه  Advanced Boot Optionsدر ویندوز 7
 
3. با استفاده از کلیدهای جهت دار، گزینه Safe Mode که می خواهید انتخاب کنید.
4. سپس کلید Enter را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا وارد Safe Mode ویندوز 7 بشود.
5. هنگامی که ویندوز شروع می شود، شما در یک صفحه معمولی ورود به سیستم خواهید بود. سپس وارد محیط Safe Mode ویندوز 7 خواهید شد.
6. سپس هر کاری که میخواهید انجام دهید و سیستم را مجددا راه اندازی کنید.
 
با استفاده از روش System Configuration Tool Method:
نکته: اگر در وارد شدن به Safe Mode از طریق F8 مشکل وجود داشته باشد، نباید از این روش برای مجبور کردن آن به حالت ایمن استفاده کنید و به صورت زیر اقدام کنید:
1- تمامی برنامه های در حال اجرا را ببندید و روی دکمه () استارت کلیک کنید.
2- در منوی استارت واژه msconfig را تایپ کنید و سپس Enter نمایید.
 
 
شکل 2. جعبه جستجوی ویندوز 7
 
3. صفحه System Configuration utility باز خواهد شد که صفحه ای مطابق با شکل زیر خواهد بود. 
شکل 3. منوی System Configuration Utility در ویندوز 7
 
  4. روی تب Safe Boot کلیک کنید و در پنجره باز شده Boot را مارک کنید.
 
شکل 4. تب  Boot ویندوز 7 در System Configuration utility
 
5. دکمه Apply و  OK را فشار دهید. سپس صفحه ای جدیدی که ظاهر می گردد، اعلام میدارد که هم اکنون میخواهید ویندوز را ریست کنید یا بدون ریست کردن خارج شوید. بر روی دکمه Restart کلیک کنید.
 

 
 
شکل 5. ریست سریع
 
6. اکنون کامپیوتر شما به طور مستقیم در حالت Safe Mode ریست میشود. هنگامی که شما به صفحه ورود ویندوز 7 دسترسی پیدا کردید، وارد سیستم شوید و کارهای لازم را انجام دهید.
7. پس از اینکه وظایف خود را انجام دادید، در حالت Safe Mode، msconfig را اجرا کنید.
8. هنگامی که برنامه باز است وارد تب General شوید و گزینه Normal Startup را انتخاب کنید. دکمه Apply سپس دکمه OK را فشار دهید. 
9. هنگامی که کامپیوتر را ریست میکنید ویندوز به صورت نرمال راه اندازی می شود.
 
ویندوز 8
چگونه ویندوز 8 را در حالت Safe Mode اجرا می شود
 
با استفاده از روش Advanced startup options:
 
1. Advanced startup را تایپ کنید و وقتی که نتایج جستجو نمایش داده شد، روی بخش Settings کلیک کنید و سپس روی گزینه Advanced startup options کلیک کنید.
2. Settings باز می شود، به پایین بروید و بر روی دکمه Restart now کلیک کنید و کامپیوتر را ریست کنید.
3. Advance startup ظاهر می شود، بر روی گزینه Troubleshoot  کلیک کنید.
4.Advanced Options کلیک کنید.
5.Startup Settings کلیک کنید و سپس بر روی دکمه Restart کلیک کنید و کامپیوترتان را دوباره دوباره راه اندازی نمایید.
6.به Startup Settings می روید، گزینه ای را که برای حالت Safe Mode می خواهید استفاده کنید فشار دهید.
7.در Safe Mode هر کاری که می خواهید انجام دهید و پس از ریست کردن، ویندوز در حالت عادی بالا می آید.
 
با استفاده از روش System Configuration Tool:
توجه داشته باشید که اگر از طریق منوی Advanced Startup نمی توانید وارد حالت Safe Mode شوید باید از روش System Configuration Tool استفاده نمایید که مشابه روشSystem Configuration Utility در ویندوز 7 می باشد. 
 
 ویندوز 10
نحوه راه اندازی ویندوز 10 در حالت Safe mode تحت شبکه
 
1.Ctrl + Alt + Delete را برای ورود به صفحه امنیت ویندوز همزمان فشار دهید.
2.Shift را نگه داشته اید، بر روی دکمه Power ()  کلیک کنید و سپس بر روی Restart کلیک کنید.
3.Choose an Option نشان داده می شود. در این صفحه، بر روی دکمه Troubleshoot کلیک کنید تا به گزینه های عیب یابی دسترسی پیدا کنید.
4.Troubleshoot، بر روی دکمه Advanced Options کلیک کنید تا صفحه نمایش گزینه های پیشرفته باز شود.
5.Advanced Options ، بر روی گزینه Startup Settings کلیک کنید. 
6.Startup Settings، روی دکمه Restart کلیک کنید. ویندوز مجدد راه اندازی خواهد شد.
7.Startup Settings نشان داده می شود. در این صفحه باید کلید شماره 5 کلید صفحه خود را فشار دهید تا در حالت Safe Mode با شبکه را وارد شوید.
8.Safe Mode با Networking لاگین کنید.
 
مشکلاتی که ممکن است با اعمال حالت Safe Mode با استفاده از System Configuration Utility اتفاق بیفتد.
ممکن است کامپیوتر شما به طور مداوم با استفاده از System Configuration Utility همانطور که در بالا شرح داده شد، به حالت Safe Mode بوت شود. این برنامه با تغییر فایل boot.ini، فایل تنظیماتی که دنباله بوت کامپیوتر شما را تنظیم می کند، و اضافه کردن آرگومان  safebootبه سیستم راه اندازی سیستم عامل شما انجام می گیرد. در زیر نمونه ای بیان شده است.

 
هنگامی که کارتان در حالت Safe Mode انجام شد، سپس System Utility Configuration را اجرا کنید و گزینه Safe Mode را انتخاب کنید، بنابراین بایستی از بایگانی boot.ini آرگومان safeboot را حذف کنید و اجازه دهید که کامپیوتر به صورت نرمال بوت شود.متاسفانه، ترفند جدیدی که برخی از بدافزارها اخیرا استفاده می کنند، حذف برخی از کلید های رجیستری ویندوز است تا کامپیوتر شما به درستی قادر به راه اندازی Safe Mode نیست. در این شرایط است که با استفاده از System Utility Configuration برای بوت شدن به حالت ایمن می تواند کامپیوتر را برای بسیاری از کاربران غیر قابل استفاده کند.
هنگامی که شما کامپیوتر را برای بوت شدن به Safe Mode با استفاده از  Safeboot تنظیم می کنید، به طور مداوم شروع به اجرای Safe Mode می کند تا آرگومان  secureboot از boot.ini حذف شود. از آنجا که بدافزار به ما اجازه نمیدهد که در حالتSafe Mode بوت شویم، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید دوباره از System Utility Configuration استفاده کنید تا گزینهSafeboot  را انتخاب کنید. بنابراین، شما دائما با کامپیوتری درگیرید که در حال تلاش برای رسیدن به حالت Safe Mode است و قادر به انجام این کار نیست.
اگر چنین وضعیتی برای شما اتفاق افتاده است، می توانید این مشکل را با تغییر نام فایل boot.ini خودتان حل کنید. اولین قدم استفاده از یک دیسک بوت برای شروع کامپیوتر است تا بتوانید به کنسول ریکاوری ویندوز دسترسی پیدا کنید. پس از بالا آمدن command prompt ، شما به سادگی فایل C: \ Boot.ini خود را به نام دیگری مانند C: \ Boot.ini.bak تغییر دهید. فرمان تغییر نام فایل در فرمان عبارت است از:
ren C: \ Boot.ini Boot.ini.bak
پس از تغییر نام فایل، کامپیوتر خود را ریست کنید تا به حالت عادی برگردید. هنگام بوت شدن پس از تغییر نام، اگر خطایی تحت عنوان "فایل Boot.ini معتبر نیست"، تعجب نکنید. برای حل این مشکل، هنگامی که به حالت نرمال ویندوز می روید، می توانید C: \ Boot.ini.bak را به C: \ Boot.ini تغییر دهید و دوباره Msconfig را اجرا کنید تا پرچم safeboot را حذف کنید.
 
نتیجه گیری
اگر برای کامپیوتر شما مشکلی پیش بیاد و به افرادی نیاز پیدا کنید که کامپیوتر خود را عیب یابی کنید و آنها از شما بخواهند که به Safe Mode وارد شوید، با استفاده از این آموزش، باید بدانید که چگونه می توانید وارد حالت Safe Mode شوید.

منبع: https://www.bleepingcomputer.com/tutorials/how-to-start-windows-in-safe-mode/