طریقه پاک کردن یا فلش کردن حافظه (DNS (Cashe در ویندوز

طریقه پاک کردن یا فلش کردن حافظه (DNS (Cashe در ویندوز

اگر شما قادر به اتصال به یک سایت خاص نیستید و آدرس های IP آن به درستی Resolve نمی شود، این امر ممکن است مشکل سرورهای DNS که شما با آن ارتباط برقرار می کنید، باشد یا یک DNS اشتباهی ذخیره شده در حافظه DNS ویندوز باشد.

اگر قبل از اینکه سرویس دهنده DNS خود را عوض کنید این مشکل را پیش رو دارید ابتدا باید ابتدا حافظه DNS خود را پاک کنید و ببینید آیا مشکل شما حل شده است یا خیر. برای پاک کردن یا فلش کردن حافظه DNS در ویندوز، می توانید مراحل زیر را انجام دهید: 

1. بر روی دکمه start راست کلیک کنید و یا کلید Windows+X بر روی صفحه کلید خود را فشار دهید. وقتی این کار را انجام می دهید، یک منو باز خواهد شد که شامل (Windows PowerShell (Admin یا (Command Prompt (Admin است. وقتی یکی از این گزینه ها را می بینید، بر روی آن کلیک کنید و زمانی که ویندوز به شما اجازه می دهد، برنامه را اجرا کنید. 

منوی راست کلیک Start

2  وقتی Command Prompt یا PowerShell باز می شود، ipconfig / flushdns را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید. 

کامند ipconfig /flushdns 

3پس از زدن Enter، باید دستور "Successfully flushed the DNS Resolver Cache"  را مشاهده کنید. این کامند نشان دهنده این است که فرمان با موفقیت اجرا شد و اکنون می توانید پنجره PowerShell یا Command Prompt را ببندید. حالا که حافظه DNS شما پاک شده یا فلش شده، می توانید دوباره به سایت متصل شوید. اگر مشکلی همچنان ادامه پیدا کند، باید با ISP خود تماس بگیرید یا سرورهای DNS خود را به DNS های 8.8.8.8 گوگل یا DNS های کلود فلیر 1.1.1.1 تغییر دهید.

منبع : https://www.bleepingcomputer.com