نحوه راه اندازی و استفاده از قابلیت جدید Windows Sandbox بر روی ویندوز 10 - Part 1

نحوه راه اندازی و استفاده از قابلیت جدید Windows Sandbox بر روی ویندوز 10 - Part 1

نرم افزارهای جدید و غیر قابل اعتماد را در Windows Sandbox بدون تاثیر بر روی سیستم خود اجرا کنید.

Windows Sandbox

قسمت اول:

چگونه Windows 10 Insider Preview Build 18323 را نصب کنیم

Windows Sandbox ویژگی جدیدی است که مایکروسافت اعلام کرد که در نسخه آوریل 2019 (Windows 10 نسخه 1903 یا آپدیت ماه می 2019 و کد 19H1) از Windows 10 pro، Enterprise و Education منتشر خواهد شد، که به شما اجازه می دهد که درون سیستم یک محیط دسکتاپ موقت ایجاد کنید (البته از سیستم ویندوز 10 که شما در حال اجرای آن هستید، جدا شده است).

مورد اصلی استفاده که مایکروسافت برای این ویژگی توصیف کرده است، به شما اجازه اجرای نرم افزارهای جدید یا غیر قابل اعتماد را بدون اینکه بر روی سیستم شما تاثیر بگذارد در Sandbox می دهد. هنگامیکه شما نرم افزار غیر قابل اعتماد را تست کردید، می توانید Sandbox و تمام فایل ها و مواردی که در Sandbox استفاده می شوند (ورودی های رجیستری و غیره) را به طور دائمی از سیستم خود حذف کنید.

در حالی که ویندوز 10 نسخه 1903 هنوز منتشر نشده است، نسخه Insider Preview Build 18323 شامل Windows Sandbox می باشد. در این مقاله، به شما نشان می دهیم که چگونه این نسخه از سیستم عامل که شامل Sandbox می باشد را بدست آورید و چگونه ویژگی Sandbox را فعال کنید و شبکه و هارد درایو در Sandbox چه شکلی هستند. سپس در مورد تکنولوژی Sandbox و تلاش ما برای اجرای آن در یک ماشین مجازی (VM) در vSphere و نهایتاً تفکرات ما در مورد این ویژگی جدید صحبت می کنیم.

لطفاً به یاد داشته باشید که ما از نسخه بتای ویندوز 10 استفاده می کنیم; Windows Sandbox ممکن است در ویندوز گنجانده شود یا ممکن است که گنجانده نشود یا متفاوت از توضیحات ما در اینجا باشد.

با توجه به زیاد بودن مطالب این مقاله، آن را به دو بخش تقسیم کردیم. در این بخش، ما پیش نیازهای Sandbox و نحوه نصب ویندوزی که Sandbox در آن اجرا می شود را پوشش می دهیم و در بخش دوم ادامه نصب و نحوه استفاده از این ویژگی را توضیح می دهیم.

پیش نیازها:

مایکروسافت پیش نیازهای زیر را برای Windows Sandbox قرار داده است:

  • Windows 10 Pro or Enterprise Build 18305 or later
  • AMD64 architecture
  • Virtualization capabilities enabled in BIOS
  • At least 4GB of RAM (8GB recommended)
  • At least 1GB of free disk space (SSD recommended)
  • At least 2 CPU cores (4 cores with hyperthreading recommended)

نصب Sandbox:

اگرچه Windows Sandbox در تاریخ 19H1 منتشر می شود، ولی ما با پیوستن به Windows Insider Program توانستیم نسخه Insider را بر روی سیستم خود نصب کنیم و با این محصول کار کنیم. این برنامه رایگان است.

کامپیوتر ما یک سیستم عامل ویندوز 10 Pro داشت که ما ویندوز 10 نسخه سازمانی Insider Preview Enterprise از Windows Insider Program دانلود کردیم.

شکل 1

Build 18290 یک فایل ISO با حجم 4.5GB می باشد. اگر برروی فایل ISO دوبار کلیک کنید، به صورت خودکار Mount شده و فایل اکسپلورر را باز می کند. در فایل اکسپلورر برروی فایل Setup دوبار کلیک کنید تا نصب شود.

شکل 2

یک صفحه ظاهر می شود که به شما اطلاع می دهد که ویندوز 10 نصب شده است.

شکل 3

قوانین و مقررات را قبول کنید، سپس Windows 10 Pro Insider build نصب می شود.

پس از کلیک برروی نصب، سیستم چندین بار در طول نصب ری استارت می شود و ممکن است برای نصب آپدیت مدت زمان کمی طول بکشد.

شکل 4

پس از اتمام نصب به روز رسانی، اگر به سیستم لاگین کنید یک پیام دیگر دریافت می کنید که در آن توضیح داده شده که سیستم نیاز به به روز رسانی دارد و ممکن است این عمل چند دقیقه طول بکشد، دریافت می کنید و پس از آن از شما درخواست می شود که به سیستم لاگین کنید. اگر به ویندوز لاگین کنید و دستور Winver  را در Run بزنید، به شما نشان داده میشود که نسخه ویندوز 1809 و Build 18290 می باشد. این نسخه توانایی اجرای Sandbox را نداشت. سریع ترین راه برای گرفتن نسخه جدید، Sign up کردن هستش.

شکل 5

برای داشتن نسخه ویندوزی که Sandbox را دارا باشد، پس از انجام این کار، سیستم خود را دوباره آپدیت کنید.

شکل 6

پس از حدود 30 دقیقه پیامی دریافت می کنید که لازم است سیستم دوباره راه اندازی شود و وقتی دستور Winver را دوباره اجرا کنید، مشاهده می کنید که اکنون نسخه 1903, Build 18329 نصب شده است.

شکل 7

در مقاله بعد، بر روی نصب و استفاده از ویژگی جدید Sandbox تمرکز می کنیم.

منبع: virtualizationreview.com