بسیاری از کاربران ویندوز 10 با مشکل آپدیت ویندوز در سرویس آپدیت مواجه هستند

طی چند روز گذشته کاربران ویندوز 10 در سراسر جهان از مشکلی در ارتباط با سرویس آپدیت ویندوز گزارش دادند. زمانی که این کاربران قصد ارتباط با سرویس آپدیت ویندوز را دارند پیامی مبنی بر اختلال در ارتباط با سرویس آپدیت ویندوز را دریافت میکنند.

ما در ابتدا دیروز متوجه این مشکل شدیم زمانی که یکی از کاربران مرورگر اپرا با ما تماس گرفت و اظهار داشت که آنان و بسیاری دیگر از کاربران این مشکل را در ارتباط با ویندوز آپدیت داشتند. زمانی که سعی در آپدیت ویندوز دارند ویندوز امکان آپدیت را ندارد.

Windows Update Error

ارور بالا نشان میدهد که این مشکل مربوط به دسترسی اینترنت میباشد ولی دیگر ارور ها مشخص نیست.

متاسفانه هیچ جواب قطعی در رابطه با اینکه چه چیزی باعث این مشکل میشود وجود ندارد اما بعضا برخی فکرمیکنند که این مشکل مربوط به آپدیت ویندوز دیفندر میباشد و مورد دیگه مربوط به مشکلات DNS است.

چه چیزی باعث این مشکل میشود؟

یک بلاگر ویندوز فکرمیکند که این مشکل مربوط به windows defender میباشد چرا که بسیاری از افراد میگویند پیش از آنکه قسمت های مرتبط با ویندوز دیفندر را به روز رسانی کنند با این مشکل مواجه نشدند و بلافاصله پس از آپدیت این بخش با ارور مواجه شدند.

همزمان، در تست های من بر روی 4 ویندوز 10 در سیستم های متفاوت که نسخه 1803 و 1809 را دارند هیچکدام این مشکل را ندارند. همچنین هیچ مشکلی در نصب آپدیت های ویندوز دیفندر 1.285.558.0 که امروز صبح منتشر شد نیست.

در واقع تنها راهی که توانستم این به روز رسانی را برطرف کنم تعیین تنظیمات DNS server بود بود تا از سروری استفاده کنم که به آن دسترسی نداشتم یا اصلا وجود نداشت. این باعث شد پی ببرم که این مسئله مربوط به ارتباط شبکه و اینترنت میباشد.

بسیاری از کاربران در صفحات دیگر و توییتر اظهار میکنند که این مسئله یک مشکل ISP DNS میباشد. به طور مثال، کاربران Comcast یا Xfinity گزارش کردند که تغییر DNS به  8.8.8.8 گوگل سرویس این مشکلات را برطرف کرد.

با این حال، کاربران ژاپن و انگلستان، که طبیعتا از شرکت های ارائه دهنده سرویس بالا استفاده نمیکنند نیز همچین موردی را گزارش کردند. برخی نیز حتی گفتند که تغییر DNS هم کمکی نکرد.

در نتیجه این مشکلیست که هنوز برطرف نشده و بسیار گیج کننده میباشد. بعضی از راهکار ها جوابگوست و برخی دیگر نه.

لابراتوری Bleepingcomputer به مایکروسافت رجوع کرده است ولی هنوز جوابی دریافت نکرده است.

طی بروز رسانی در تاریخ 31 ژانویه 2019 ساعت 10:51 بعد از ظهر به وقت EST این مشکل از سوی مایکروسافت برطرف شده است ولی مربوط به ویندوز دیفندر نمیباشد.

تغییر به سرویس DNS عمومی گوگل

اگر مشکل ارتباط با سرور های مایکروسافت را دارید. میتوانید به DNS سرور عمومی گوگل سرویس 8.8.8.8 متصل شوید.

برای تغییر تنظیمات DNS سرویس روش زیر را اجرا کنید:

  1. در فهرست شروع، به دنبال گزینه ی Network Connections باشید و سپس گزینه ی View Network Connections را انتخاب کنید.

 

Start Menu

 

  1. این گزینه صفحه ای را باز میکند که اداپتور های شبکه ای که بر روی سیستم شما نصب میباشد را نشان میدهد. بر روی شبکه ای که در حال استفاده هستید کلیک کنید و گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

 

Adapter Properties

  1. پس از انتخاب گزینه ی properties بایستی گزینه ی Internet Protocol Version 4 (TCP/IPV4) کلیک کنید.

TCP Properties

  1. اکنون ارقام 8.8.8.8 و سپس 8.8.4.4 را در فیلد های خالی DNS Servers وارد کنید.

 

DNS Properties

  1. پس از اتمام کار، گزینه ی OK را انتخاب کنید و پنجره های باز را ببندید.
     
  2. اکنون سعید کنید گزینه ی windows update را انتخاب کنید و بررسی کنید که مشکل برطرف شده باشد.

 

همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر به این مقاله ی مایکروسافت در اینجا مراجعه کنید.

منبع: www.bleepingcomputer.com