نرم افزار های آپدیت نشده سیستم کاربران را در معرض آلودگی قرار میدهد

بر اساس یک مدل نمونه از 163 میلیون سیستم، 55 درصد تمامی نرم افزار های نصب شده بر روی سیستم های شخصی که دارای ویندوز هستند به روز رسانی نشده اند و منقضی شدند. این آمار طبق گزارشی از سوی avast تهیه شده است. این نرم افزار های منقضی وضعیت سیستم کاربران را به دلیل برطرف نشدن نقص ها و رخنه های امنیتی به خطر می اندازد.

جلوتر که میرویم، این آمار نشان میدهد که 94 درصد این نرم افزار ها ناشی از برنامه های به روز رسانی نشده چون adobe shockwave , VLC Media Player و اسکایپ میباشند که بر روی کامپیوتر هایی که آخرین به روز رسانی ها بر روی آن انجام نشده است ایجاد خطر میکند.

نرم افزار های منقضی منجر به ناپایداری سیستم و از دست رفتن اطلاعات میشوند.

نرم افزار های بعدی جاوا، 7-Zip و Foxit Reader که به صورت بسیار قدیمی و آپدیت نشده وجود دارند. نرم افزار های مایکروسافت به روز رسانی نشده نیز امکان به خطر انداختن سیستم ها را دارد. نسخه ی مایکروسافت آفیس 2007 سازمانی نیز از نمونه های بارز میباشد چرا که 15 درصد این آمار از آن استفاده میکنند و از آنجایی که نسخه های بسیار جدید تر پس از آن آمده است بنابراین مایکروسافت از سال 2017 دیگر هیچگونه آپدیت یا به روز رسانی برای نسخه ی 2007 ارائه نداده است. یعنی به مدت زمان 2 سال هیچگونه آپدیتی دریافت نشده است.

کمپانی avast نیز همچنین در گزارش های خود مدل های مختلف ویندوز را شناسایی و بررسی کرده است. با اینکه ویندوز 7 اکنون بر روی 43 درصد تمامی سیستم ها نصب است و ویندوز 10 نیز بازار خود را به 40 درصد نیز رسانده است. همچنان بسیاری از کاربران از نسخه ی منقضی شده ی این سیستم عامل ها استفاده میکنند.

به طور دقیق بخواهیم بگوییم، 15 درصد تمامی کاربران ویندوز 7 همچنان از نسخه ی RTM ویندوز استفاده میکنند. حتی با این وجود که مایکروسافت پشتیبانی این نسخه را در سال 2013 بسته است و بدین ترتیب هیچگونه به روز رسانی برای این ساختار ارائه نشده است.

زمانی که بحث به کاربران ویندوز 10 میرسد وضعیت کمی بهتر میشود. تنها 9 درصد از تمامی کاربران نسخه ی قدیمی و منقضی استفاده میکنند. ولی همچنان در بین آمار میلیون تعداد کمی به نظر نمیرسد.

منبع: https://www.bleepingcomputer.com