تاریخچه و اطلاعات مرورگر ها به راحتی قابل دستیابی است

تحقیقات جدید محققان امنیتی نشان داده است که استفاده از شبکه اینترنت به کمک مرورگرها تقریبا به‌راحتی توسط دولت‌ها و هکرها قابل شنود هستند.

تحقیقات جدید محققان امنیتی نشان داده است که استفاده از شبکه اینترنت به کمک مرورگرها، آنچنان که پیش‌تر تصور می‌شد امن نیست، بلکه می‌توان گفت تقریباً به‌راحتی توسط دولت‌ها و هکرها قابل شنود هستند.
نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی theinquirer، گروهی از محققان امنیتی آلمانی به‌تازگی در پی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که امروزه دستیابی به اطلاعات مرورگر افراد، حتی در صورتی که استفاده از سیستم وب‌گردی را به‌صورت ناشناس انجام دهند نیز بسیار آسان است.
گفتنی است این محققان توانستند اطلاعات مربوط به وب‌گردی سه میلیون شهروند آلمانی را با استفاده از روش رهگیری اطلاعات clickstream جمع‌آوری کنند.

اطلاعات clickstream معمولاً توسط صنایع تبلیغات با هدف‌ کاربرهای خاص و بر اساس تجربیات وب‌گردی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیش از این تصور می‌شد که اطلاعات به‌ دست‌ آمده از این طریق باید ناشناس باشند، اما این محققان اکنون دریافته‌اند که دور زدن این اقدام امنیتی نیز بسیار آسان است و انجام آن می‌تواند اطلاعات بسیار حساس کاربران خاصی را افشا سازد.
علاوه بر این، زمانی که این اطلاعات با اطلاعات عمومی گره خورده باشند (مانند لینک‌هایی که افراد بر روی توئیتر به اشتراک می‌گذارند یا عکس‌هایی که بر روی صفحه فیس‌بوک خود آپلود می‌کنند) می‌توان به‌راحتی آنها را به فردی مشخص مربوط ساخت.
این گروه همچنین با انجام این کار ثابت کردند که دست‌یابی به اطلاعات افراد با روش clickstream -که بسیار متداول نیز هست- غیرقانونی بوده و افرادی که این کارها را انجام می‌دهند می‌توانند از این اطلاعات به‌راحتی سوءاستفاده کنند.

لازم به ذکر است که خود افراد این گروه پس از انجام تحقیقات خود اطلاعات به‌دست‌آمده را کاملاً پاک کردند، زیرا خودشان نیز از هک شدن و قرارگیری این اطلاعات در دست افراد نادرست می‌ترسیدند.