تنها نیمی از قربانیانی که پول به باج گیران پرداخت کردند توانسته اند فایل های خود را به دست آورند.

یک تحقیق گسترده از 1200 متخصص آی تی و تصمیم گیرندگان سازمان در 17 کشور اعلام کرده است که فقط نیمی از افرادی که قربانی آلودگی باج افزاران شدند توانستند فایل های خود را با پرداخت به باج گیران بازیابی کنند.

این پرسشنامه توسط گروه تحقیقاتی CyberEdge انجام شده است که میزان درخواست ها و پرداخت های باج گیر را نشان میدهد. حتی در نا امیدوارانه ترین شرایط هیچ تضمینی بر آن نیست که که قربانیان بتوانند با پرداخت فایل هایشان را بازیابی کنند.

بکاپ های مستمر همچنان موثر ترین راه مقابله برابر آلودگی های باج افزار میباشد چرا که امکان ریکاوری بسیار آسان، میسر است.

تقریبا یک چهارم قربانیان اطلاعات خود را به طور کامل از دست دادند.

تحقیق و پرسشنامه در سال 2017 نشان میدهد که 55 درصد از سازمان ها از آلودگی باج افزار رنج میبرند که این آمار در مقایسه با مطالعات سال گذشته که 61 درصد بود مشابه است.

از تمامی قربانیان که از آلودگی باج افزار رنج میبرند، CyberEdge به این نتیجه رسیده است که 61.3 درصد از این آمار تصمیم بر پرداخت نکردن باج داشتند. 8 درصد از این آمار فایل های های خود را از دست دادند در حالی که 53.3 درصد آمار باقی موفق به بازگردانی فایل های از دست رفته از طریق بکاپ ها و یا ابزار های رمزگشای باج افزار شدند.

از 38.7 درصد آماری که باج را پرداخت کردند، میزان کمی از 19.1 درصد آمار توانستند با ابزار های رمزگشایی که نویسندگان باج در اختیارشان قرار داده بودند فایل های خود را برگردانند.

به صورت کلی، مطالعات نشان میدهد که یک چهارم قربانیان باج افزار 27.6 درصد اطلاعات خود را به طور کامل از دست دادند، چه با پرداخت یا نپرداختن باج.

پیشگیری

- بکاپ! بکاپ! بکاپ!

- اگر سیستم های یک سازمان یا مجموعه را مدیریت میکنید، مطمئن شوید که پیش نیاز های امنیتی مجموعه همچون دسته بندی اکتیو دایرکتوری، مدیریت دسترسی ادمین برای کاربران، فایروال سخت افزاری و بکاپ ممتد از سیستم ها انجام شود.

- اگر بستر شبکه ی شما به اینترنت دسترسی دارد، مطمئن شوید که ریموت دسکتاپ از خارج از مجموعه به داخل بسته باشد یا حداقل سازماندهی شده باشد.

- نصب وصله ها و آپدیت های امنیتی مایکروسافت و مرورگر ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد. یادتان نرود که موج عظیم باج افزار وانا کرای (wannacry) در سال گذشته که بیش از 200 هزار سیستم را آلوده کرد، از طریق یک نقص موجود در ویندوز وارد شبکه شد. پس مطمئن شوید که سیستم های سازمان به صورت ممتد و برنامه ریزی شده وصله های امنیتی را دریافت کنند.

- بالاتر از تمامی موارد، نصب یک راهکار امنیتی (بیت دیفندر) بسیار مهم است. آنتی ویروس بیت دیفندر در زمینه بیت دیفندر سازمانی و بیت دیفندر خانگی قابل تهیه است. تیم پشتیبانی بیت دیفندر امکان ارائه ی خدمات به شما کاربران را در این دو زمینه داراست. نماینده ی بیت دیفندر شرکت پانا فناور پارسیان میباشد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با متخصصین ما در زمینه ی فروش و پشتیبانی تماس حاصل بفرمایید

- تهیه ی یک میل سرور برای مجموعه و مدیریت و سازمان دهی ایمیل های شما تا حد زیادی مانع از ورود ایمیل های اسپم و آلوده خواهد شد. نود درصد از باج افزاران از طریق ایمیل های اسپم انتقال پیدا میکنند.