بیت دیفندر رمزگشای باج افزار GrandCrab را عرضه کرد

یک خانواده جدید از باج افزار به نام GrandCrab از ژانویه سال گذشته در حال فعالیت میباشد که از طریق تبلیغات آلوده و اکسپلویت ریگ در حال پخش میباشد. اسپم و ایمیل یکی دیگر از راه های انتقال این باج افزار میباشد

باج افزار GrandCrab در این بازه زمانی موفق به آلوده سازی 50 هزار سیستم شده است. جهت دسترسی به فایل رمزگشای این باج افزار، سازندگان این باج افزار درخواست مبلغی بین چند هزار دلار را در قالب ارز دیجیتال DASH از قربانیان درخواست کرده اند.

خبر خوب این است که اکنون قربانیان این باج افزار میتوانند اطلاعات کد شده ی خود را بدون پرداخت حتی یک سنت به مجرمان این باج افزار برگردانند، چرا که بیت دیفندر یک ابزار رایگان جهت رمزگشایی خودکار فایل های کد شده عرضه کرده است.

چگونگی استفاده از ابزار

 1. ابزار رمزگشای بیت دیفندر را دانلود کرده و آن را در جایی در سیستم خود ذخیره کنید. در نظر داشته باشید که این ابزار نیازمند اتصال اینترنت میباشد. بدون دسترسی به اینترنت امکان ادامه پروسه ی رمزنگاری وجود ندارد.

 1. ابزار را اجرا کنید.
   
 2. گزینه ی موافقت با شرایط و توضیحات را کلیک کنید.
   
 3. مسیر فایل های رمزگذاری شده را در نرم افزار مشخص کنید و سپس گزینه ی اسکن تمام سیستم را انتخاب کنید و گزینه ی اسکن را انتخاب نمایید. شدیدا توصیه میکنیم که از فایل ها یک بکاپ تهیه کنید بدین جهت گزینه ی Backup Files را انتخاب نمایید. ابزار رمزگشای بیت دیفندر اقدام به رمزگشایی 5 فایل به صورت تصادفی در مسیر وارد شده میکند و اگر تست به صورت موفقیت آمیز انجام نشود ابزار متوقف میشود. اگر ابزار را برای چند فایل محدود تست میکنید مطمئن شوید که تعداد فایل ها حداقل 5 تا باشد.
   
 4. اکنون فایل های شما میبایست رمزگشایی شده باشند. اگر گزینه ی بکاپ را پیش از شروع کار انتخاب کرده باشید میتوانید فایل های رمزنگاری شده و کد شده را مشاهده کنید.

اگر به مشکلی برخوردید، لطفا با بخش پشتیبانی بیت دیفندر در تماس باشید.

منبع: www.labs.bitdefender.com