بد افزار جدید OSX MAMI برای سیستم عامل مک

یک محقق امنیتی به تازگی جزئیات نوعی بدافزار غیر قابل تشخیص که توانسته سیستم‌های مک را مورد حمله قرار بدهد، افشا نموده است.

این بدافزار که روند آلودگی آن تقریبا غیر قابل تشخیص است به عنوان اولین بدافزار سیستم عامل اپل در سال 2018 معرفی شده است. بدافزار به OSX/MaMi شناخته شده است و یک Mach-O امضا نشده 64 بیتی است که مشابه بدافزار قدیمی DNSChanger که در سال 2012 میلیون‌ها سیستم را در سراسر جهان مورد هدف قرار داد، عمل می‌کند.

عملکرد بدافزار DNSChanger چگونه بود؟
این بدافزار قدیمی تنظیمات DNS را بر روی سیستم‌های آلوده تغییر و امکان انداختن ترافیک بر روی شبکه از طریق سرورهای مخرب را به مجرمان می‌دهد و از این رو آن‌ها می‌توانند داده های حساس را رد گیری کنند. این بدافزار قدیمی در ابتدا توسط Malwarebytes منتشر گشت. یک کاربر در آن سال توانست درخواستی که با یک بدافزار ناشناخته آلوده شده بود را به سیستم دوست خود ارسال کند. این بدافزار به طور مخفیانه تنظیمات DNS را بر روی سیستم عامل مک تغییر می‌داد.
 
در آن سال Wardle که از هکرهای سابق NSA است به تجزیه و تحلیل بدافزار پرداخت و متوجه شد که پشت این بدافزار چه چیزی وجود دارد و توانست مسیر آن را حدس بزند. Wardle دریافت که این بدافزار نوعی Hijacker DNS است که ابزارهای امنیتی را برای نصب یک گواهی روت برای ردیابی ارتباطات رمزنگاری شده ترغیب می‌کند.
 
این هکر در حال حاضر در مورد بدافزار OSX/MaMi می گوید، این نوع پیشرفته‌ای از بدافزارها محسوب نمی شود اما با توجه به سیستم غیر پیشرفته‌اش قادر است سیستم‌های آلوده را به شیوه‌هایی مخرب و به صورت دائمی تغییر دهد. بدافزار با گواهی روت جدید و سرقت سرورهای DNS شرایطی ایجاد می‌کند که می‌تواند مجرمان را برای اقدامات مخربی همانند حمله مرد میانی و وارد کردن اسکریپت‌های ماینینگ به صفحات وب تحریک کند.
 
بدافزار OSX/MaMi برای سیستم عامل مک می‌تواند اختیارات بسیاری از کاربران آلوده شده بگیرد و رسما سیستم آنها را کنترل نماید. گرفتن اسکرین شات، دانلود و آپلود فایل‌ها و اجرای دستورات از مواردی است که این بدافزار به راحتی می‌تواند روی سیستم قربانی پیاده سازی کند. در حال حاضر اختیارات این بدافزار در نسخه 1.1.0 مک فعال نیست.

در حال حاضر هنوز مشخص نیست که انگیزه این بدافزار برای تکثیر چه بوده و با چه هدفی به میان آمده است اما Patrick بر این باور است که مجرمان می‌توانند از روش‌های Lame برای ایمیل های مخرب، هشدارهای امنیتی جعلی یا انواع مهندسی های اجتماعی برای هدف قرار دادن کاربران مک حالا به هر دلیلی استفاده کنند.

راه مقابله با بدافزار OSX/MaMi چیست؟

کاربران مک در حال حاضر می‌توانند یک فایروال اپن سورس برای سیستم عامل مک خود با نام LuLu که توسط Patrick ایجاد و در GitHub قرار داده شده است نصب کنند تا توسط آن ترافیک های مشکوک مسدود و از سرقت اطلاعات آنها توسط بدافزار  OSX/MaMi جلوگیری شود.

نصب یک راهکار امنیتی کمک شایانی به محافظت سیستم های مک شما میکند. بیت دیفندر در زمینه ی بیت دیفندر سازمانی و خانگی توسط نمایندگی بیت دیفندر در ایران (شرکت پانا فناور پارسیان) نیز فعالیت دارد. بیت دیفندر در زمینه ی سازمانی و خانگی نیز امکان ارائه ی خدمات برای سیستم عامل های مک را نیز به همراه دارد.

منبع: سازمان فناوری اطلاعات