شرکت AMD نقص های موجود در پردازنده های خود را طی این هفته برطرف میکند

AMD پذیرفته است که پردازنده های آن به اشکال Meltdown آسیب پذیر نیست،اما تحت تاثیر هر دو نوع از نقص Spectre قرار دارند.

AMD  پذیرفته است که پردازنده های آن به اشکال Meltdown آسیب پذیر نیست،اما تحت تاثیر هر دو نوع از نقص Spectre قرار دارند.
به علاوه، به دلیل سوالات مکرر در مورد وضعیت محصولات کارت گرافیکی خود، Mark Papermaster ، معاون ارشد AMD و مدیر ارشد فناوری، تصریح کرد که معماری AMD Radeon GPU از اجرای احتمالی استفاده نمیکند و به همین دلیل حساس به نقص Meltdown یا Spectre نیست.

  وضعیت AMD در Meltdown (CVE-2017-5754)

AMD یکبار دیگر تایید کرد که پردازنده های آن به علت انتخاب طراحی های مختلف ساخته شده از اشکال Meltdown منشا نمیگیرند.

وضعیت AMD در نقص Spectre #1 (CVE-2017-5753)

AMD میگوید پردازنده های آن آسیب پذیر هستند اما پچ سطح OS به اندازه کافی برای کاهش این نقص است.

هردو لینوکس و مایکروسافت شروع به استفاده از به روزرسانی سیستم عامل برای این مسئله کرده اند، هرچند برخی از کاربران ویندوز در هفته های گذشته خطاهای BSOD را گزارش کرده اند، که موجب شده مایکروسافت در حال به روزرسانی پچ Spectre #1 است.

AMD میگوید تنها خانواده های AMD Apteron، Athlon، و AMD Turion X2 Ultra تحت تاثیر این خطاهای BSOD قرار گرفتند.

 روزنامه ی Papermaster گفت: "ما انتظار داریم که این موضوع در مدت زمان کوتاهی تصحیح شود و مایکروسافت تا هفته ی آینده به روزرسانی این پردازنده های قدیمی تر را ادامه دهد."

وضعیت AMD در نقص Spectre # 2  (CVE-2017-5715

همانند پردازنده های اینتل، پردازنده های AMD همچنین نیاز به بروزرسانی ریز پردازنده برای حل این مشکل خواهند داشت. اینتل در حال حاضر برای پردازنده های اینتل که لینوکس را اجرا میکنند، شروع به انتشار بروزرسانی ریزپردازنده ها کرده است.

AMD میگوید بروزرسانی های ریزپردازنده ها به صورت اختیاری در دسترس کاربران و همکاران برای پردازنده های Ryzen و EPYC از این هفته و نسل های CPU قبلی در هفته های آینده را آغاز میکند.

پیپر مستر گفت: "این به روزرسانی های نرم افزاری توسط ارائه دهندگان سیستم و سیستم عامل فراهم خواهد شد. لطفا با تامین کننده خود آخرین اطلاعات در مورد گزینه ی در دسترس برای پیکربندی و الزاماتتان بررسی کنید."

 AMD همچنین اعلام کرد که با استفاده از تکنولوژی برنامه نویسی گوگل به نام "return trampoline" (Retpoline) با شرکت لینوکس همکاری میکند که پیشبینی میشود مسئله ی Specter به زودی حل شود.

منبع: www.bleepingcomputer.com