رونمایی از تکنولوژی جدید WPA3 در بی سیم

محقق امنیتی بلژیکی، Mathy Vanhoef (متی وانف)، استاندارد دسترسی WPA (WiFi Access Protected Access) را یک سقوط بزرگ در اواخر پاییز گذشته دانست، در حالیکه اطلاعاتی در مورد KRACK، آسیب پذیری در پروتکل Wi-Fi WPA2 که توسط میلیاردها دستگاه استفاده میشود، منتشر کرد.

محقق امنیتی بلژیکی، Mathy Vanhoef (متی وانف)، استاندارد دسترسی WPA (WiFi Access Protected Access) را یک سقوط بزرگ در اواخر پاییز گذشته دانست، در حالیکه اطلاعاتی در مورد KRACK، آسیب پذیری در پروتکل Wi-Fi WPA2 که توسط میلیاردها دستگاه استفاده میشود، منتشر کرد.

گامی به جلو در حال حاضر، زمانی بود که Alliance WiFi سازمان تصمیمگیری استانداردهای WiFi، اولین جزییات مربوط به پروتکل WiFi آینده WPA2 را منتشر کرد.

پیش نویس رسمی پروتکل تایید هویت WiFi WAP3 در اواخر امسال در دسترس قرار خواهد گرفت، اما اتحاد Wi-Fi امروزه چهار ویژگی مهم را به وجود می آورد که کاربران و فروشندگان سخت افزار باید در استاندارد جدید انتظار داشته باشند.

چهار ویژگی جدید در WAP3 انتظار میرود:

اولین ویژگی این است که از حملات خشونت آمیز توسط مسدود کردن فرآیند تایید هویت WiFi پس از چندین تلاش ناموفق محافظت کند. این یک ویژگی اساسی در بسیاری از سیستم های تایید هویت وب یا سیستم نرم افزاری ست و کاملا منطقی ست که با شبکه های WiFi که اغلب در معرض حملات بی قاعده ی فرهنگ لغت قرار میگیرند، مناسب باشد.

دوم توانایی استفاده از دستگاه های فعال Wi-Fi  نزدیک به عنوان پنل پیکر بندی برای دستگاه های دیگر است. برای مثال، کاربر میتواند از تلفن یا تبلت خود برای تنظیم گزینه های Wi-Fi WPA3 دستگاه دیگری که صفحه ندارد استفاده کند، مانند دستگاه های کوچک IoT مثل قفل های هوشمند، لامپ های هوشمند و غیره.

ویژگی سوم و چهارم مربوط به قابلیت های رمزگذاری موجود در WiFi WPA3 میباشد. سومین ویژگی، "رمزنگاری داده های فردی" ست که ویژگی ای است که ارتباط بین هر دستگاه و روتر یا نقطه ی دسترسی را رمزنگاری میکند، و چهارمین، استاندارد  پیشرفته ی رمزنگاری است که اتحادیه ی WiFi آنرا "یک مجموعه ی امنیتی 192 بیتی" الگوریتم امنیت ملی تجاری (CNSA) سوئیت از کمیته سیستم های امنیت ملی، که شبکه های WiFi را با نیاز های امنیتی بالا مانند دولت، دفاع و صنعت محافظت خواهد کرد. جزئیات بیشتر در کنار این توصیف عمومی در اواخر سال 2018 انتظار میرود.

WAP3  در ماه های آینده به دستگاه های دنیای واقعی خواهد رسید.

با وجود حرکت سریع WiFi Alliance برای به دست آوردن یک نسخه ی جدید از استانداردهای WPA WiFi ، زمان میبرد تا کاربران بتوانند دستگاه هایی با پشتیبانی WPA3 را از آن خریداری کنند.

با این وجود، انتظار میرود فرآیند رونویسی بدون هیچ مشکلی پیش برود، زیرا فروشندگان در عین حال با پروتکل WPA جدید کنار می آیند و درک میکنند زمانیکه در تحریم ها کلمه ی KRACK را در زمان WPA دریافت میکردند، در اوایل سال 2017 بود.

Mathy Vanhoef، نویسنده ی حمله ی KRACK به WPA2 ، گفت: "استانداردهای پشت WPA3 برای مدت زمان طولانی وجود داشته است. اما اکنون دستگاه ها از* مورد نیاز * برای پشتیبانی از انها استفاده میکنند، در غیر این صورت آنها برچسب "WPA3-certified" را دریافت نخواهند کرد.

وی افزود: "منبع کلاینت لینوکس، سرویس گیرنده و نقطه ی دسترسی Wi-Fi در حال حاضر پشتیبانی از رویکرد بهبود یافته است. این فقط در عمل استفاده نمیشود... اما امیدوارم تغییر کند."