بیت دیفندر گرویتی زون را به چه صورت میتوانیم راه اندازی کنیم؟


گراویتی زون یک محصول با کنسول مدیریتی متمرکز می باشد که توسط شرکت امنیتی بیت دیفندر ارایه میشود، که به دو صورت قابل استفاده است:

Cloud: در حالت ابری سرور های بیت دیفندر به صورت ابری و آماده برای سازمان یا مجموعه قابل استفاده است و نیاز به تهیه سرور یا راه اندازی ماشین یا هزینه های سنگین ندارد.

On Premise: که به صورت یک ماشین مجازی نصب می شود و یک نقطه واحد برای استقرار، اجرا و مدیریت سیاست های امنیتی برای هر تعداد از اندپوینت ها و هر نوع و هر محلی را ارائه می دهد.
گراویتی زون لایه های چندگانه امنیتی ارائه میدهد، که میل سرورهای اکسچنج مایروسافتی را نیز شامل می شود: ضد بدافزار با نظارت بر رفتار، حفاظت در برابر تهدیدات Zero day، کنترل برنامه و جعبه ایمنی، دیواره آتش، کنترل دستگاه، کنترل محتوا، ضد فیشینگ و ضد هرزنامه.

گراویتی زون آخرین محصول بیت دیفندر می باشد , که علاوه بر اینکه یک آنتی ویروس می باشد به ما این امکان را میدهد که یک کنسول تحت وب داشته باشیم و از طریق آن کنسول کلاینت های موجود در شبکه را مدیریت کنیم.

گراویتی زون می تواند به دو صورت راه اندازی شود:

1) ابری ( cloud )

2) درون شبکه ای (on premise  )

 

 • در نسخه ابری شما یک کنسول تحت وب دارید و از سرورهای بیت دیفندر استفاده میکنید و نیاز به تهیه سرور و پرداخت هزینه های سنگین ندارید و تنها با استفاده از یک مرورگر میتوانید وارد پنل مدیریتی خود شده و سیاست های لازم را به کاربران خود اعمال کنید.
 • در نسخه درون شبکه ای شما ماشین بیت دیفندر را به صورت مجازی راه اندازی میکنید. سپس یک آی پی با دسترسی اینترنت به آن اختصاص میدهید و تمامی کلاینت ها و سرور ها با اتصال به ماشین درون شبکه ی بیت دیفندر تنظیمات مربوطه و بروز رسانی ها را دریافت کنند. این کار سبب یکپارچگی بیشتر و امنیت بالاتر میشود.

 

گرویتی زون امنیت را برای هر نو محیطی با هر نوع شرایط خاصی فراهم میکند.

سرویس های امنیتی گرویتی زون :

1- امنیت برای اندپویت ها (مجازی، فیزیکی)

2- امنیت برای محیط های مجازی

3- امنیت برای میل سرورها

4- امنیت برای موبایل

 

آموزش راه اندازی نسخه سازمانی

حال به مراحل راه اندازی نسخه ابری ( cloud ) میپردازیم:

۱. ابتدا میبایست در سایت بیت دیفندر اقدام به پر کردن فرم درخواستی خود جهت ارسال نام کاربری و گذرواژه کنید.بدین منظور اینجا کلیک کنید.
۲. پس از تایید، برای شما ایمیلی حاوی نام کاربری (ایمیل) و گذرواژه ارسال میشود.
۳. وارد صفحه مدیریت ابری بیت دیفندر شوید و نام کاربری و گذرواژه ای که برایتان ارسال شد را وارد کنید. اکنون شما در صفحه مدیریت سازمان خود هستید.

 

حال به مراحل راه اندازی نسخه درون شبکه ای (on premise) میپردازیم:

1. اولین قدم برای راه اندازی ماشین درون شبکه ی بیت دیفندر، دانلود فایل نصبی ماشین بیت دیفندر (Bitdefender Appliance) میباشد که بر روی پلتفرم های مجازی سازی بسیاری
همچون Vmware , Citrix , Hyper-V , KVM, Oracle میتوان راه اندازی کرد. نصب و راه اندازی ماشین بیت دیفندر بسیار آسان میباشد و تنها وارد کردن فایل اجرایی ماشین مجازی کافیست.
به محض Import، ماشین بیت دیفندر به صورت خودکار میزان منابع لازم خود که شامل ۸ گیگ رم اختصاصی برای ماشین، ۴ هسته سی پی یو و 128 گیگا بایت حافظه اختصاصی است را دریافت میکند.

هنگام راه اندازی اولیه نیاز است که گذرواژه ای برای تنظیمات فضای لینوکس ماشین بیت دیفندر تعیین کنید. (این گذرواژه را حتما به خاطر داشته باشید).

 

برای ورود به منوی CLI پسورد ادمین bdadmin را وارد نمائید.

از منوی گزینه های دستگاه، گزینه های پیکربندی را دنبال نمائید:

پیکربندی تنظیمات شبکه:

در تصویر بالا در قدم اول با انتخاب گزینه ی دوم (Configure Network Settings) تنظیماتی چون وارد کردن یک آدرس آی پی مشخص ( با دسترسی اینترنت) را انجام دهید.

ماشین می تواند بصورت خودکار تنظیمات شبکه را از سرور DHCP دریافت نماید و یا می توان بصورت دستی آیپی ها را وارد نمود، اگر از سرور DHCP برای تنظیمات شبکه استفاده می نمائید، حتما آیپی آدرس ماشین را رزرو نمائید چرا که این آدرس نباید تغییر کند:

 

پیکربندی تنظیمات پروکسی:

هر ماشین گراویتی زون نیازمند یک ارتباط اینترنت برای انجام پیکربندی اولیه میباشد اگر دسترسی به اینترنت مجموعه تنها از طریق یک پروکسی سرور امکان پذیر است، تنظیمات آن به روش زیر انجام می شود:

اگر سرور پروکسی نیاز به تائید هویت ندارد:

<http(s)://<IP/hostname>:<port

اگر پروکسی سرور نیاز به تائید هویت دارد:

<http(s)://‹username›:‹password›@‹IP/hostname›:‹port

 

تنظیمات زبان: در این قسمت می توانید زبان مورد نظر خود را انتخاب نمائید:

نصب و ویرایش رول ها:

اجزای ماشین گراویتی زون می تواند یک یا چند رول را بطور همزمان انجام دهند:

 • سرور اطلاعات ( Database Server )
 • سرور آپدیت ( Update Server )
 • کنسول وب ( Web Console )
 • سرور ارتباط ( Communication Server)

سرور گراویتی زون می تواند یک یا چند نقش را بصورت همزمان داشته باشد، در نتیجه بسته به نظر شما می تواند یک یا چند نقش بالا فعال شود، اولین نقشی که برای نصب یک گراویتی زون جدید نصب می شود، سرور اطلاعات می باشد، برای نصب این نقش مراحل زیر را انجام می دهید:

 • انتخاب گزینه ۵ یعنی Install / Modify Roles 
 • انتخاب گزینه Database Server  با فشردن دکمه space و سپس شروع نصب
   

 •  
 • بعد از نصب شدن رول سرور اطلاعات، ما می توانیم  رول های بعد مانند کنسول وب، سرور ارتباط و آپدیت سرور را که نمایان شدند نیز به همین ترتیب نصب کنیم.
 • با انتخاب گزینه انصراف (cancel) به منوی اصلی بر می گردیم.

اکنون با وارد کردن آی پی ماشین بیت دیفندر در مرورگر سیستم میتوانید به کنسول مدیریت درون شبکه بیت دیفندر دسترسی داشته باشید. در قدم اول میبایست یک حساب در این وب سایت باز کنید، سپس ایمیل و گذرواژه ای که برای این حساب تعیین کرده اید را در این قسمت وارد نمایید. پس از آن میبایست کد انحصاری لایسنس خریداری شده ی خود را وارد کرده و وضعیت را بر روی Online انتخاب نمایید. و در آخر اطلاعات سازمان/شرکت خود را وارد کرده و همچین نام کاربری و گذرواژه ی پنل مدیریت ( با دقت انتخاب شود) را تعیین کنید. اکنون کنسول مدیریتی بیت دیفندر شما با موفقیت راه اندازی شده است.